- Będzie możliwy kompromis pomiędzy rządem Polski a UE, który miałby uregulować kwestię wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 października.
- Zdaniem Ursuli von der Leyen, blokowanie Funduszu nie byłoby dobrym sposobem na rozwiązanie kryzysu wynikłego z orzeczenia TK.
- Angela Merkel poinformowała, że zaangażuje się w spór pomiędzy Polską a UE. Przekonywała również, że konieczny jest dialog polityczny.
- Zobacz także: konfederacja o rozwiązaniu wysokich cen paliw: potrzeba redukcji podatków.
Spór o wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Wyrok TK – mówiący o wyższości prawa polskiego nad unijnym – wzbudził falę kontrowersji na płaszczyźnie międzynarodowej. Premier Holandii, Mark Rutte, zaapelował o zamrożenie środków unijnych dla Polski, niejako w roli kary. Jednakowoż inne stanowisko zajęła szefowa KE, Ursula von der Leyen, która oznajmiła, że blokowanie Funduszu nie byłoby dobrym sposobem na rozwiązanie kryzysu wynikłego z orzeczenia TK.
Zarówno dla Hiszpanii jak i dla Niemiec Polska stanowi fundamentalny element projektu europejskiego. Musimy znaleźć kompromis, który pozwoli na uratowanie twarzy obu stron, z zastrzeżeniem, że prymat prawa europejskiego musi być zachowany bo to jest fundament konstrukcji europejskiej. Nie ma dziś ważniejszej dla Unii sprawy, niż rozwiązanie sporu z Polską.
Podają hiszpańskie źródła rządowe cytowane przez Rzeczpospolitą.
Stanowisko Angeli Merkel
Podczas swojego pobytu w Warszawie 11 września, Merkel zapowiedziała zaangażowanie w sporze na linii Polska-UE. Powiedziała ponadto, że orzeczenie TSUE nie może być wyłączną metodą dochodzenia do porozumienia. Przyznała także, że “unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach”.
– Unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach – oświadczyła w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel.
— Radio ZET NEWS (@RadioZET_NEWS) October 15, 2021
Możliwy kompromis pomiędzy Polską a UE
Wiadomo, że Bruksela będzie domagała się uznania wyższości prawa UE nad prawem polskim, co może pogłębić już trwający konflikt. Niektóre źródła wskazują, że kompromis ma uznać wyższość prawa UE, jednak nie “de facto”, a “de iure”. Polska jednak byłaby zobowiązana do respektowania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Najprawdopodobniej porozumienie to, ze względu na wagę, nie dojdzie do skutku na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
rp.pl, Twitter