Kosmiczne ambicje ZEA. Rośnie konkurencja dla NASA

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Widok na Marsa

Mars / Fot. Aynur Zakirov/Pixabay

Mająca rozpocząć się w 2028 roku misja pozwoli Zjednoczonym Emiratom Arabskim zbadać Wenus oraz siedem asteroid Układu Słonecznego. ZEA byłyby pierwszym arabskim krajem, któremu udałoby się lądowanie na asteroidzie - napisał izraelski dziennik The Jerusalem Post.
  • Ambitne plany Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które do 2028 roku planują wysłać na Wenus sondę kosmiczną.
  • Emir Dubaju, szejk Mohammed ibn Raszid al-Maktum przypomniał, że w przyszłym roku ma wystartować pierwsza w historii państw arabskich misja na Marsa.
  • ZEA planują wylądować łazikiem na Czerwonej Planecie jako czwarty kraj na świecie.
  • Sonda umieszczona na orbicie będzie pracować do 2028 roku, aby pięć lat później wylądować na asteroidzie.
  • Do kosztownych celów Zjednoczonych Emiratów należy również wysłanie sondy w kierunku Wenus.
  • Zobacz także: Protest AgroUnii we Włocławku. “PiS nie jest reprezentantem rolników”

Szejk Mohammed ibn Raszid al-Maktum, emir Dubaju i wiceprezydent ZEA, ogłosił plan kolejnej misji kosmicznej kraju niecały rok po udanej misji wejścia w orbitę Marsa. Zgodnie z planem, po pięcioletniej podróży rozpoczętej w 2028 roku, misja ma się zakończyć lądowaniem na asteroidzie w roku 2033.

Według szefowej Agencji Kosmicznej ZEA plan eksploracji Wenus i lądowania na asteroidzie jest o wiele bardziej skomplikowany od misji kosmicznej na Marsa. 

Kiedy rozpoczynaliśmy misję Emirates Mars, podjęliśmy się sześcioletniego zadania, które było pięć razy bardziej złożone niż opracowywane przez nas satelity obserwacyjne Ziemi. Misja na Wenus jest pięć razy bardziej złożona od wejścia w orbitę Marsa

– wyjaśniła Sara al-Amiri.

Ambitnymi projektami ZEA pochwalił się następca tronu Muhammad ibn Zajed an-Nahajan. Podkreślił, że eksploracja Wenus i asteroid jest prawdziwym wyzwaniem, przed którymi stoją Zjednoczone Emiraty.

Rozpoczęcie nowego projektu eksploracji Wenus i asteroid stawia przed naszym rozwijającym się programem nowy, ambitny cel

czytamy.

Kolejny łazik ma wylądować na Marsie

Zjednoczone Emiraty Arabskie planują do końca 2022 roku wysłać w kierunku Marsa swój łazik oraz wylądować udanie na nim jako czwarty kraj na świecie, a pierwszy arabski.

Jestem pewien, że misja przysłuży się ogólnym badaniom Wenus. Będzie to prawdopodobnie jedna z kilku takich misji nadchodzącej dekady 

– skomentował prof. Ian Crowford z londyńskiego Uniwersytetu Birbeck.

The Jerusalem Post przypomniał natomiast, że amerykańska agencja kosmiczna NASA oraz Europejska Agencja Kosmiczna, planują w ciągu tego dziesięciolecia wysłać na Wenus kilka ważnych z punktu widzenia badań oraz rozwoju misji.

Zarówno NASA, jak i Europejska Agencja Kosmiczna planują rozpoczęcie w obecnym dziesięcioleciu kilku misji na Wenus 

– przypomniał The Jerusalem Post.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY