“Jawny atak na wolność opinii publicznej”. Oświadczenie naukowców i dziennikarzy w obronie Bąkiewicza

WAŻNE
Dodano   8  
  Loading
Robert Bąkiewicz

Robert Bąkiewicz / Fot. PAP/Radek Pietruszka

Grupa naukowców, dziennikarzy i działaczy społecznych wystosowała oświadczenie, w którym wyraża "solidarność z uczestnikami niedzielnej manifestacji w obronie suwerenności polskiego porządku konstytucyjnego". - Nasze szczególne wyrazy uznania przekazujemy panu Robertowi Bąkiewiczowi, organizatorowi niedzielnej demonstracji, a także – jesiennej akcji obrony naszych kościołów przed profanacjami i wandalizmem - napisano.
  • Przedstawianie legalnej manifestacji i wygłaszanych na niej, apelujących o państwową i narodową odpowiedzialność, przemówień jako „zagłuszania” demonstracji antykonstytucyjnej – to jawny atak na wolność opinii publicznej – wskazano w oświadczeniu.
  • Standardy bezpośredniej kontrmanifestacji (czy tym bardziej – blokowania marszów i pochodów) wprowadziły te środowiska, które dziś odmawiają innym Polakom prawa do obrony Konstytucji Rzeczypospolitej – przypomniano.
  • Od naszej solidarności będzie zależeć zachowanie rzeczywistej, a nie tylko symbolicznej, suwerenności Państwa Polskiego – podkreślono.
  • Zobacz także: Trzaskowski po raz kolejny atakuje polskich patriotów! “Marsz Niepodległości nie powinien się odbyć”

Po niedzielnej demonstracji przeciw supremacji Unii Europejskiej nad polską Konstytucją, obiektem ataków, szczególnie ze strony mediów Agory i TVN, stał się organizator prokonstytucyjnego zgromadzenia, Robert Bąkiewicz. Atakujące go media zarzucały mu, że nie przerwał demonstracji w obronie Konstytucji w czasie przemówienia byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska, i innych prounijnych mówców.

W obronie Bąkiewicza

Traktując to jako atak na wolność słowa i zgromadzeń, w obronie Bąkiewicza wystąpiło grono naukowców, dziennikarzy i działaczy społecznych. Znaleźli się wśród nich weterani opozycji demokratycznej, Marian Piłka i Krzysztof Wyszkowski, teolog, prof. Dariusz Kowalczyk SJ z rzymskiego Gregorianum, były marszałek Sejmu Marek Jurek, pieśniarz i historyk sztuki, profesor Jacek Kowalski, znani historycy, profesorowie Grzegorz Kucharczyk i Wojciech Turek, polsko-francuski publicysta Olivier Bault, Halina Bogusz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (prywatnie – cioteczna prawnuczka bł. matki Karłowskiej), obrońcy życia – Lidia Sankowska-Grabczuk, Lidia Klempis i Bawer Aondo-Akaa, filozof Arkadiusz Robaczewski, nauczyciel Marek Robak, wydawca Bogusław Kiernicki, przedsiębiorca i filantrop Paweł Witaszek, twórcy filmowi Paweł Nowacki, Jan Pospieszalski, Krzysztof Nowak i Rafał Porzeziński.

Sygnatariusze oświadczenia podkreślili znaczenie Konstytucji RP “jako najwyższego aktu i jednocześnie podstawy suwerennej władzy Rzeczypospolitej”.

Świadomi znaczenia Konstytucji – jako najwyższego aktu i jednocześnie podstawy suwerennej władzy Rzeczypospolitej – wyrażamy naszą solidarność z uczestnikami niedzielnej manifestacji w obronie suwerenności polskiego porządku konstytucyjnego. Nasze szczególne wyrazy uznania przekazujemy panu Robertowi Bąkiewiczowi, organizatorowi niedzielnej demonstracji, a także – jesiennej akcji obrony naszych kościołów przed profanacjami i wandalizmem – wskazano.

Pełny tekst oświadczenia

Świadomi znaczenia Konstytucji – jako najwyższego aktu i jednocześnie podstawy suwerennej władzy Rzeczypospolitej – wyrażamy naszą solidarność z uczestnikami niedzielnej manifestacji w obronie suwerenności polskiego porządku konstytucyjnego. Nasze szczególne wyrazy uznania przekazujemy panu Robertowi Bąkiewiczowi, organizatorowi niedzielnej demonstracji, a także – jesiennej akcji obrony naszych kościołów przed profanacjami i wandalizmem.

Wyrażamy nasze oburzenie wobec wymierzonej przeciw Robertowi Bąkiewiczowi zniesławiającej kampanii lewicowych i liberalnych mediów. Przedstawianie legalnej manifestacji i wygłaszanych na niej, apelujących o państwową i narodową odpowiedzialność, przemówień jako „zagłuszania” demonstracji antykonstytucyjnej – to jawny atak na wolność opinii publicznej. Zbiegający się całkowicie z atakami Parlamentu Europejskiego na społeczne inicjatywy ustawodawcze czy manifestacje w Polsce.

Przypominamy, że standardy bezpośredniej kontrmanifestacji (czy tym bardziej – blokowania marszów i pochodów) wprowadziły te środowiska, które dziś odmawiają innym Polakom prawa do obrony Konstytucji Rzeczypospolitej.

Swoje oświadczenie przekazujemy tym pilniej, iż mamy świadomość, że wchodzimy w okres, kiedy od naszej solidarności będzie zależeć zachowanie rzeczywistej, a nie tylko symbolicznej, suwerenności Państwa Polskiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Pod deklaracją podpisali się: Paweł Adamiak, dr Bawer Aondo-Akaa, Olivier Bault, Halina Bogusz, Andrzej Czaplicki, Marek Jurek, dr Bartosz Józwiak, Bogusław Kiernicki, Jan Klawiter, Lidia Klempis, Dariusz Kowalczyk SJ, Jacek Kowalski, prof. Grzegorz Kucharczyk, Lech Łuczyński, prof. Aleksander Nalaskowski, Paweł Nowacki, Krzysztof Nowak, Marian Piłka, Jan Pospieszalski, Rafał Porzeziński, Ewa Rowińska, Lidia Sankowska-Grabczuk, prof. Wojciech Turek, Paweł Witaszek, Krzysztof Wyszkowski, Arkadiusz Robaczewski, Marek Robak, Małgorzata Żaryn.

Do Rzeczy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Grażyna
Gość
Grażyna
13 października 2021 18:35

Brawo! Jestem dumna z ludzi i Waszych mediów, że stanęliście w obronie Roberta Bąkiewicza i wartości które stanowią o patriotyźmie i Polskości.

Tomek
Gość
Tomek
13 października 2021 21:02

Bardzo dziękuję za obronę Pana Roberta. Znani ludzie powinni w takich sytuacjach reagować, ponieważ choć troszkę wtedy przymykają się te rozdarte od przeklinania gębki.

Grzegorz
Gość
Grzegorz
13 października 2021 22:19

Naród Polski przeżył wiele zawieruch upadków, dyktatur, tyranii zewnętrznych, wewnętrznych i żadna wroga siła ani anglosaska, ani pruska, ruska czy innych “obernacji” z południa go nieprzemoże. Bo nad Wisłą rządzić będzą wnuki i prawnuki Lechitów Piastów i Jagiellonów, Wazów i Wettynów. Tak nam dopomóż Bóg.

bogdan duda
Gość
bogdan duda
14 października 2021 07:27

Złodziej trzaskowski wraz z watachą powinien siedzieć a dlaczego tak nie jest ? Może pis powinien odpowiedzieć . Może prezydent belwederski , niszczyciel reformy sądów .

Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
14 października 2021 08:57

Bąkiewicz ma prawo głosić swoje poglądy, tylko niech nie żąda na to kasy publicznej. To samo dotyczy: Tuska, Kaczyńskiego, Czarzastego itd. Głoś, co chcesz ale na to to państwo nie ma prawa ściągać podatków.

Grzegorz
Gość
Grzegorz
14 października 2021 18:43

Mimo to organizacje pro społeczne i patriotyczne szczególnie te które promują wartości narodowe powinne być wspierane przez patronat rządowy

Dymitr Ogonowski
Gość
Dymitr Ogonowski
16 października 2021 18:18
Reply to  Grzegorz

Bąkiewicz nie ma żadnego monopolu na patriotyzm. Patriota to taki, co daje od siebie dla Ojczyzny a nie wyciąga dla siebie od Ojczyzny.

Rob
Gość
Rob
16 października 2021 20:27

Witam was , jednego nie mogę zrozumieć lewactwo próbuje , coś zrobić na siłę , czy w jako Polacy akceptujecie to by na prawdę tak ma przebiegało ? ..
To TVN może wam powiedzieć co jest grane czy oni mogą wam manipulować , ja może źle obserwuje politykę ale jednego nie mogę zrozumieć
W jako Polacy akceptujecie te sytuację
I co nie możecie nic zrobić , oczywiście ze można? tylko trzeba przestać wybierać takich posłów , daliście im mandaty w UE
I co dostaliście nic w zamian
Jeśli Polski nie będzie bronić jednego dnia zostanie uniesioną z mapy
Proszę was byście walczyli o Polskę ….

POLECAMY