Premier o zapobieganiu migracji do UE: “Całej Grupie Wyszehradzkiej zależy, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki. / Fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Premier Mateusz Morawiecki mówił po spotkaniu szefów rządów V4 i prezydenta Egiptu w Budapeszcie, że całej Grupie Wyszehradzkiej zależy na tym, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój i warunki do rozwoju.
  • Szef polskiej administracji wskazał, że zarówno jemu, jak i innym przedstawicielom Gruby Wyszehradzkiej zależy na stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie.
  • Premier Morawiecki zapewniał, że Grupa Wyszehradzka będzie nakłaniać kraje z zachodniej części UE do pogłębiania współpracy gospodarczej z Egiptem.
  • Dodał też, że „my Polacy borykamy się dzisiaj z podobnym, choć innym trochę problemem. Rolę mafii przemytniczej, tego niecnego procederu wcieliła się władza białoruska”.
  • Zobacz także: Znamy hasło Marszu Niepodległości 2021

Premier Morawiecki wypowiedział się o zapobieganiu nielegalnej migracji do UE w ramach współpracy Grupy Wyszehradzkiej. Szef polskiego rządu wziął udział w spotkaniu szefów rządów V4 i prezydenta Egiptu w Budapeszcie.

“To niezwykle ważny krok w kierunku zapewnienia stabilizacji dla całej UE, w Polsce, całej V4 bardzo zależy na tym, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój, warunki do rozwoju gospodarczego, społecznego które zapobiegną migracji, terroryzmowi” – mówił premier.

Premier o migracji do UE oraz współpracy z Egiptem

Premier Morawiecki zapewniał, że Grupa Wyszehradzka będzie nakłaniać kraje z zachodniej części UE do pogłębiania współpracy gospodarczej z Egiptem.

“Egipt to wielki partner, 100 mln ludzi, bardzo przyszłościowy kraj, dlatego od kilku miesięcy Polska ma na zasadzie wzajemności zbudowaną współpracę poprzez tworzenie specjalnej strefy ekonomicznej w regionie Suezu skonstruowaną przez strefę z Katowic” – mówił szef polskiego rządu.

“Migracje zewnętrzne napierające na południową granicę UE i wschodnią to wielki problem współczesnych czasów. Doceniamy jako V4 rolę Egiptu, dziękujemy prezydentowi Egiptu za to, że od 5 lat zabezpiecza granicę” – dodał.

Premier przypomniał, że w Egipcie znajduje się obecnie około 6 mln uchodźców i migrantów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Dodał też, że „my Polacy borykamy się dzisiaj z podobnym, choć innym trochę problemem. Rolę mafii przemytniczej, tego niecnego procederu wcieliła się władza białoruska”.

“To pokazuje, jakim niebezpiecznym procederem jest wywoływanie sztucznych napięć migracyjnych i jak bardzo trzeba załatwiać temat na miejscu, pomagać krajom, które potencjalnie są rezerwuarem wielkiej migracji, na miejscu” – mówił premier.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY