Polscy biskupi w Watykanie o nadużyciach seksualnych i uchodźcach

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Konferencja Prasowa - Ad limina apostolorum - Rzym, 11 października 2021 r

Konferencja Prasowa - Ad limina apostolorum - Rzym, 11 października 2021 r / Fot. flickr/KEP

W dniach 4-8 października 2021 roku w Watykanie odbyło się spotkanie pierwszej grupy polskich biskupów, w ramach tzw. wizyty ad limina. Podczas niej poruszono ważne dla Kościoła w Polsce tematy, m.in. nadużycia seksualne czy uchodźcy.
  • 4-8 października br. były czasem wizyty w Stolicy Apostolskiej pierwszej grupy polskich biskupów. Kolejne grupy przybędą niebawem.
  • Hierarchowie złożyli wizytę watykańskim dykasteriom, a także przeprowadzali rozmowy m.in. na temat nadużyć seksualnych w Kościele, uchodźców, czy rozpoczynającego się synodu.
  • Bp Galbas o świeckich: Wszyscy troszczymy się o Kościół, a nie tylko biskup czy ksiądz.
  • Zobacz także: Nauczyciele religii jako wychowawcy klas. Bunt rodziców i list posłanki Lewicy.

Problem nadużyć seksualnych przez niektórych duchownych

O kwestii nadużyć seksualnych w polskim Kościele rozmawiano m.in. w Kongregacji Nauki Wiary i Kongregacji ds. Duchowieństwa. Po dokładnym przeanalizowaniu problemu, powstał raport nt ochrony dzieci i młodzieży. Został on przekazany Stolicy Apostolskiej w języku włoskim i angielskim. Poruszono także kwestię Fundacji św. Józefa, która zajmuje się niesieniem pomocy osobom dotkniętym wykorzystywaniem seksualnym w strukturach Kościoła. Przedstawiono również sposób jego oczyszczania i środki stosowane na przyszłość.

Równocześnie poruszono temat praktyczny jak i formalny procedur postępowań karnych, a także prowadzenia dochodzeń. Zwrócono uwagę na odpowiednie podejście do oskarżonego i odpowiedniej diagnozie jego winy.

Kwestia uchodźców

Niegasnący temat uchodźców omówiono na spotkaniu z prefektem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Peterem Turksonem. Co więcej, szczególny głos zabrał ordynariusz siedlecki, bp Kazimierz Gurda, który nawiązywał do listu przewodniczącego KEP ws. niesienia pomocy. Kwestię tę poruszono również pod kątem sytuacji politycznej pomiędzy Polską a Białorusią i uwarunkowaniami na granicy. Temat uchodźców został także omówiony podczas audiencji z papieżem. Warto dodać, że kilka dni temu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, wystosował apel do rządu o zgodę na utworzenie korytarzy humanitarnych. Gotowość ich koordynacji deklaruje Caritas Polska.

Wizyta Ad Limina Apostolorum

Wizytę “do progów Apostołów” otworzyła pierwsza grupa polskich biskupów, przebywająca w Watykanie od 4 do 8 października 2021 roku. Kolejne, trzy grupy, będą pojawiać się także w przyszłych tygodniach. Wizyta ta organizowana jest co pięć lat. Obejmuje odwiedzenie grobów św. Piotra i Pawła, a także obliguje do przedstawienia Ojcu Świętemu sprawozdań diecezjalnych. Służą one jako materiał do dyskusji podczas spotkań w Kongregacjach, jak również podczas audiencji z papieżem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

ekai.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY