Nauczyciele religii jako wychowawcy klas. Bunt rodziców i list posłanki Lewicy

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szkoła

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash/Taylor Wilcox

- Zaniepokojeni rodzice nie godzą się, aby nauczyciel religii pełnił również rolę wychowawcy - informuje w interpelacji do Ministra Edukacji i Nauki poseł Lewicy - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
  • Poseł Lewicy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, napisała interpelację do ministra Czarnka ws. pełnienia funkcji wychowawców klas przez katechetów.
  • Obowiązki nauczyciela religii z funkcją wychowawcy łączy co najmniej 50. nauczycieli – podaje Dziemianowicz-Bąk.
  • Rodzice dzieci “nie godzą się, aby nauczyciel religii pełnił również rolę wychowawcy”.
  • Zobacz także: Przedszkolanki bez wiedzy nagrywane podczas pracy. Dyrekcja nie widzi problemu.

Spór o pełnienie wychowawstwa przez katechetów

Poseł Lewicy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, skierowała interpelację ws. podejmowania funkcji wychowawcy przez nauczycieli uczących religii. Pismo zaadresowane jest do Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka.

Zaniepokojeni rodzice nie godzą się, aby nauczyciel religii pełnił również rolę wychowawcy. Jak wskazują – w klasach, nad którymi pieczę sprawują katecheci (lub księża), znajdują się dzieci nieochrzczone, nieuczęszczające na lekcje religii, niebiorące udziału w innych sakramentach Kościoła Katolickiego, pochodzące z rodzin, w których rodzice nie zawarli ślubu kościelnego – pisze Dziemianowicz-Bąk. Dodając pyta również, czy resort łamie swoje rozporządzenia.

To powoduje oczywisty konflikt interesów w pełnieniu przez nauczyciela religii obowiązków wychowawcy klasy. Nawet w sytuacji, gdy naucza on również innych przedmiotów. Istnieje bowiem ryzyko nierównego traktowania dzieci, które wyznają inne wartości niż nauka Kościoła Katolickiego.

Dodaje poseł Lewicy.

Rozporządzenie MEN ws. warunków i organizacji lekcji religii

Wprowadzona w 1990 roku do szkół religia, oparta została na rozporządzeniu MEN ws. warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Wówczas rodzice mogli wybrać, czy ich dziecko będzie uczęszczać na lekcje religii, etyki, czy na żadne z nich. Przepis z Rozporządzenie MEN z dnia 14 kwietnia 1992 r., par.7.1 brzmi: “Nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej, nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy”.

Jednakże, pojawiła się interpretacja tegoż rozporządzenia, mówiąca, iż wychowawcą może zostać nauczyciel religii, jeśli dodatkowo naucza innego przedmiotu. Autorką tego jest dyrektorka Departamentu Kształcenia Ogólnego w Ministerstwie Edukacji i Nauki – Katarzyna Koszewska.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

wydarzenia.interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY