To już niemal pewne. Opozycja przejmuje władzę w Czechach

WAŻNE
Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Memorandum o woli utworzenia rządu większościowego Republiki Czeskiej

Memorandum o woli utworzenia rządu większościowego Republiki Czeskiej / Fot. Twitter/MJureka

Przedstawiciele dwóch czeskich bloków wyborczych - SPOLU oraz Partii Piratów, Burmistrzowie i Niezależni, podpisali "Memorandum o woli utworzenia rządu większościowego Republiki Czeskiej". W zakończonych dziś wyborach oba komitety zdobyły łącznie 108 mandatów w liczącym 200 osób parlamencie.
  • Kandydatem nowej koalicji na premiera Czech został Petr Fiala, lider koalicji SPOLU.
  • Sygnatariusze memorandum deklarują, że nie podejmą rozmów z innymi podmiotami.
  • Mimo tego prezydent Czech może w pierwszej kolejności powierzyć misję sformowania rządu dotychczasowemu premierowi.
  • Zobacz także: Łukaszenka: Polacy chcą zająć Białoruś

Kandydatem nowej koalicji na premiera Czech został Petr Fiala, lider ODS i koalicji SPOLU.

Pięć podmiotów politycznych ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Czeska Partia Piratów, Burmistrzowie i niezależni, zjednoczeni w dwóch blokach wyborczych, odzwierciedlają wolę obywateli Czech, że te partie i ruchy zdobyły w wyborach większość miejsc w parlamencie. Świadomi swoich obowiązków postanowili zadeklarować wolę wspólnego utworzenia rządu Republiki Czeskiej – napisali w opublikowanym Memorandum.

Pod dokumentem podpisali się liderzy wymienionych partii: Petr Fiala, Ivan Bartos, Marian Jurecka, Vit Rakusan i Marketa Pekarova Adamova. Zadeklarowali oni jednocześnie, że “żaden z sygnatariuszy niniejszego memorandum nie podejmie negocjacji z żadnym innym podmiotem politycznym”. Ponadto zapowiedzieli, że w najbliższych dniach będą kontynuowane negocjacje koalicyjne, mające na celu dopracowanie szczegółów porozumienia.

Zgodnie z wynikami z 99 proc. komisji, prawicowa koalicja SPOLU uzyskała 27,62 proc. Ugrupowanie Ano premiera Babisza ma poparcie 27,29 proc. wyborców. Koalicja Partii Piratów oraz ruchu Burmistrzowie i Niezależni (PIRSTAN) ma poparcie 15,54 proc. Miejsca w Izbie Poselskiej będzie miała jeszcze antyunijna partia Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD) – 9,59 proc. Do parlamentu nie dostały się dwie partie lewicowe: socjaldemokracja oraz komuniści.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Prezydent Milosz Zeman już zapowiedział, że w pierwszej kolejności szansę utworzenia rządu otrzyma lider partii, a nie koalicji, która zyska najwięcej mandatów. W obecnej sytuacji byłoby to ANO dotychczasowego premiera Babisza.

Memorandum o woli utworzenia rządu większościowego Republiki Czeskiej

Pięć podmiotów politycznych ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Czeska Partia Piratów, Burmistrzowie i niezależni, zjednoczeni w dwóch blokach wyborczych, odzwierciedlają wolę obywateli Czech, że te partie i ruchy zdobyły w wyborach większość miejsc w parlamencie. 

Świadomi swoich obowiązków postanowili zadeklarować wolę wspólnego utworzenia rządu Republiki Czeskiej. 

Niniejszym prosimy Prezydenta Republiki Czeskiej o powierzenie Petrowi Fiali negocjacji w sprawie utworzenia takiego rządu. 

Niniejszym oświadczamy i potwierdzamy nasze wcześniejsze publiczne oświadczenia, że ​​żaden z sygnatariuszy niniejszego memorandum nie podejmie negocjacji z żadnym innym podmiotem politycznym. 

Uzgodniliśmy, że w nadchodzących dniach nasze wspólne negocjacje będą kontynuowane i będziemy oczekiwać konkretnych obszarów programowych i przyszłych ustaleń politycznych. 

Podpisali: Petr Fiala, Ivan Bartos, Marian Jurecka, Vit Rakusan i Marketa Pekarova Adamova.

ct24.ceskatelevize.cz, polsatnews.pl, twitter.com, radioszczecin.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY