Wybory w Czechach. Czesi wybiorą 200 posłów na czteroletnią kadencję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Baner wyborczy Czechy

Baner wyborczy Czechy / fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Czesi wybierają nowy parlament. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 14 do 22.

Wybory w Czechach rozpoczynają się w piątek i zakończą w sobotę wieczorem. O zwycięstwo powalczą trzy ugrupowania, które w ostatnich sondażach miały największe poparcie.

Wybory w Czechach. Trzech faworytów

Pierwszym z nich jest partia ANO obecnego premiera, miliardera Andreja Babiša. W swoim programie ANO stawia na suwerenność kraju. Podkreśla konieczność ochrony granic przed nielegalną migracją. Chce niezależności energetycznej, ochrony czeskich interesów w Brukseli i dalszej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Tuż za ANO w sondażach plasuje się centroprawicowa koalicja SPOLU, której kandydatem na premiera jest szef partii ODS, politolog i wykładowca akademicki Petr Fiala. SPOLU chce uzdrowić państwowe finanse, wprowadzić prorodzinny system podatkowy i inwestować w obszary wiejskie. Opowiada się za zwiększeniem wydatków na obronę i prozachodnim kierunkiem polityki zagranicznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Trzecie miejsce w najnowszych badaniach zajmuje koalicja złożona z liberalnej Partii Piratów i centrowego ugrupowania STAN tworzonego przez samorządowców i kandydatów niezależnych. Jej liderem jest przewodniczący Piratów, doktor informatyki Ivan Bartoš. Koalicja zapowiada cyfrową rewolucję w administracji państwowej i stawia na transparentność działań urzędników. Podkreśla konieczność transformacji czeskiej gospodarki. Chce inwestować w edukację, badania i rozwój.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY