Netflix nie będzie już gigantem? Rząd Słowenii ma propozycję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Unsplash/Glenn Carstens-Peters

Słoweński rząd zaproponował stworzenie europejskiego odpowiednika popularnej platformy streamingowej do oglądania filmów i seriali. Ma być to znaczny krok w stronę ograniczenia przewagi amerykańskich firm na rynku europejskim i promowania europejskiej kultury.
  • Rząd Słowenii zaproponował opracowanie europejskiej platformy streamingowej, działającej na wzór popularnego Netflixa.
  • Powodem ma być promocja europejskiej kultury i firm.
  • Przyszła ogólnoeuropejska platforma miałaby być sterowana przez UE i działać na zasadzie funkcjonowania serwisu Netflix.
  • Zobacz także: Prezes NIK straszy “trudnym dla rządzących” nagraniem.

Będzie nowy, europejski gigant?

Rząd słoweński zaproponował, by Unia Europejska postawiła na „suwerenność cyfrową i technologiczną”, w związku z którą ograniczono by potężne wpływy amerykańskich korporacji na rzecz promocji firm europejskich. W dokumencie nie padło wprost słowo “Netflix”, natomiast z zasad funkcjonowania możemy się domyślać, że chodzi o tę platformę. Jednakowoż nie tylko Netflix odnosi wysokie sukcesy. Z danych wynika, iż liczba subskrypcji w Europie Netflixa sięga ponad 80 mln użytkowników. Disney+, także amerykański, tych subskrypcji ma ponad 10 mln. Wiemy również, że w przyszłym roku na rynku polskim mają pojawić się kolejne amerykańskie platformy. Będą to m.in.: HBO Max i SkyShowtime.

Promocja europejskiej kinematografii

Tym działaniem Słowenia chce zróżnicowania kulturowego, promocji europejskiej kinematografii i zlikwidowania amerykańskiego monopolu. Stawia również na rozpowszechnianie treści dla dzieci i młodzieży „w celu zapewnienia przyszłemu pokoleniu widzów treści europejskich, które mogą przynieść korzyści ich rozwojowi fizycznemu, psychicznemu i moralnemu”. Celem na przyszłość będzie rozwinięcie europejskiej platformy, by stała się gigantem porównywalnym z Netflixem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

press.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY