Nagroda Nobla 2021. Tanzańczyk kolejnym laureatem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ogłoszenie laureata literackiej Nagrody Nobla 2021.

Ogłoszenie laureata literackiej Nagrody Nobla 2021. / Fot. YouTube

Urodzony w Zanzibarze Abdulrazak Gurnah został w tym roku laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Komitet Noblowski docenił go za „bezkompromisowe i pełne współczucia badanie skutków kolonializmu oraz losów uchodźców w międzykulturowej i międzykontynentalnej przestrzeni”.
  • Pisarz od 1968 roku mieszka w Wielkiej Brytanii.
  • Przygodę z literaturą rozpoczął już na Wyspach. Początkowo w rodzimym swahili, potem także w języku angielskim.
  • Literacki Nobel przyznawany jest od 120 lat. Wśród jego laureatów znalazło się także pięcioro Polaków: Olga Tokarczuk, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.
  • Zobacz także: Nagroda Nobla 2021 z chemii. Organokataliza? Rewolucja w przemyśle farmaceutycznym

Abdulrazak Gurnah urodził się w roku 1948 w należącym do Tanzanii Zanzibarze u wybrzeży wschodniej Afryki. Od roku 1968 mieszka w Wielkiej Brytanii. Jest wykładowcą literatury na Kent University.

Gurnah jest autorem 10 powieści oraz wielu opowiadań, przez które przewija się wątek uchodźców. Pisaniem zaczął zajmować się już po emigracji do Wielkiej Brytanii. Początkowo w rodzimym swahili, potem także w języku angielskim. Jego najbardziej znane powieści to “Memory of Departure”, “Pilgrims Way”, “Dottie”, “Paradise”, “Admiring Silence”, “By the Sea”, “Desertion” i “The Last Gift”.

Jego prace dają nam szczery obraz Afryki, która jest dla nas nieznana. Świat, który podlegał handlarzom niewolników pod kilkoma imperiami kolonialnymi. Pisze o rasizmie i uprzedzeniach – powiedział przewodniczący Komitetu Noblowskiego Anders Olsson.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Literacki Nobel przyznawany jest od 120 lat. Wśród jego laureatów znalazło się także pięcioro Polaków: Olga Tokarczuk, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz. W ubiegłym roku (2020) otrzymała ją amerykańska poetka i eseistka Louise Glück. Akademia przed wyborem zwycięzcy nie publikuje nazwisk nominowanych. Jest to rokrocznie obiektem wielu plotek.

rmf24.pl, zw.lt

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY