Nagroda Nobla 2021 z chemii. Organokataliza? Rewolucja w przemyśle farmaceutycznym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Organokataliza przyszłościa tanich i skuteczniejszych leków

Laureatami Nagrody Nobla 2021 z chemii zostali Benjamin List oraz David MacMillan / Fot. PAP/EPA/Claudio Bresciani

Tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie chemii trafiła do Benjamina Lista i Davida MacMillana za rozwój asymetrycznej organokatalizy. Dotychczas naukowcy opierali się na dwóch katalizatorach w postaci metali i enzymów. Dzięki nowym doświadczeniom firmy farmaceutyczne mogą opracowywać bardziej ekologiczne i wydajniejsze leki.
  • Tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny chemicznej uzyskał Niemiec Benjamin List oraz Szkot David MacMillan za opracowanie nowej metody katalizacyjnej.
  • Naukowcy do tej pory sądzili, że istnieją wyłącznie dwa rodzaje katalizatorów, lecz najnowsze odkrycie organokatalizacji przeczy takim sugestiom.
  • Dzięki nowej metodzie opierającej się na małych cząsteczkach organicznych, firmy farmaceutyczne mogą udoskonalać leki.
  • Zobacz także: Nagroda Nobla 2021 z fizyki. Laureaci zbadali długofalowe skutki zmian klimatu

Laureaci chemii z 2021 roku, Benjamin List i David MacMillan, opracowali nowe i pomysłowe narzędzie do budowy cząsteczek: organokatalizę. Jego zastosowania obejmują badania nad nowymi farmaceutykami, a także pomogły uczynić chemię bardziej ekologiczną

– wyjaśnił Instytut Karoliński.

Naukowcy od dawna wierzyli, że dostępne są tylko dwa rodzaje katalizatorów: metale i enzymy. Niezależnie od siebie laureaci Benjamin List i David MacMillan opracowali trzeci typ – asymetryczną organokatalizę, która opiera się na małych cząsteczkach organicznych.

Organokataliza rozwija się w zdumiewającym tempie. Wykorzystując te reakcje, naukowcy mogą teraz wydajniej konstruować od nowych farmaceutyków po cząsteczki, które mogą wychwytywać światło w ogniwach słonecznych.

Badania prowadzone nad organokatalizą

Urodzony w Szkocji w 1968 r. David MacMillan początkowo prowadził badania z katalizatorami metalowymi, które łatwo ulegały zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Zaczął prowadzić badania nad nowymi, bardziej trwałymi katalizatorami, wykorzystując proste cząsteczki organiczne. Jedna z nich okazała się bardzo dobrym katalizatorem w procesie katalizy asymetrycznej. Obecnie MacMillan pracuje na Princeton University w New Jersey.

Niemiecki chemik Benjamin List ur. w 1968 r. sprawdzał, czy cała cząsteczka enzymu jest faktycznie niezbędna w procesie katalizy. Badał, czy aminokwas prolina może katalizować reakcje chemiczne. Okazało się, że działała wspaniale. Obecnie pracuje w Max-Planck-Institut fur Kohlenforschung w Muelheim an der Ruhr w Niemczech.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zeszłoroczne laureatki Nobla z chemii

W zeszłym roku Nagrodę Nobla z chemii uzyskały dwie kobiety, które w tej dziedzinie trafiły po raz szósty i siódmy do rąk przedstawicielki płci pięknej. Dzięki swojej opracowanej metodzie edycji genomu poprzez jego precyzyjne przecięcie, Emmanuelle Charpentier oraz Jennifer A. Doudna przyczyniły się do znaczącego postępu w genetyce. W przyszłości przy odpowiedniej wiedzy oraz technologii, metoda mogłaby być stosowana w leczeniu chorób genetycznych.

rp.pl, onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY