“Gdyby wyrok TK miał oznaczać Polexit, w Unii nie byłoby już połowy państw”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Siedziby instytucji Unii Europejskiej

Siedziby instytucji Unii Europejskiej / Fot. Pixabay

Gdyby po każdym wyroku, w którym sąd konstytucyjny państwa nie zgadza się z wyrokiem TSUE miał następować jakikolwiek EXIT, to mielibyśmy dziś połowę państw poza Unią Europejską. Takie wyroki wydały niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruher, francuska Rada Stanu, hiszpański Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny w Rumunii, wcześniej Włoch, Grecji, Czech, Litwy. Ci, co mówią o Polexicie nie znają relacji pomiędzy TSUE a trybunałami państw członkowskich – powiedziała prof. Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka

Zobacz także: Kaczyński zapowiada: Będzie “bardzo poważna zapora” na granicy. Obecna jest doraźna

Zdaniem konstytucjonalistki, polski Trybunał Konstytucyjny miał pełne prawo do wydania wyroku analogicznego, jak wcześniej instytucje szeregu państw UE.

Często nie zgadzamy się z werdyktami TSUE. Jeśli państwo nie zgadza się z wyrokiem, ma prawo powiedzieć, że instytucja europejska sprzeniewierzyła się traktatowi. I Trybunał wtedy wydaje taki, a nie inny wyrok – stwierdziła.

Według prof. Grabowskiej wyrok TSUE to cyniczna gra instytucji unijnych, które dobrze wiedzą, że nie mają żadnego prawa do takich orzeczeń.

Jeśli prześledzimy Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, artykuły od drugiego do szóstego, to wyraźnie jest tam zapisane, jakie kompetencje państwo członkowskie przekazuje Unii Europejskiej. I organizacji wymiaru sprawiedliwości – a tego dotyczył wyrok TSUE – tego nie ma. I TSUE doskonale o tym wie – powiedziała.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Jednocześnie wyjaśniła logikę działań TSUE.

W niektórych wyrokach sędziowie nawet przyznają to wprost. Ale usiłują jakoś naokoło to obejść. Na przykład twierdząc, że z praworządności wynika to, czy tamto. Powołując się na prawa człowieka. Ale nie wskazuje jako takiego konkretnego przepisu, na podstawie którego Polska ma być ukarana. I w związku z tym wyrok został oprotestowany – wskazała.

salon24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY