Finlandia wycofuje jedną ze szczepionek na COVID wobec mężczyzn poniżej 30 roku życia

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

W związku z ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego, preparatu Moderny przeciwko koronawirusowi nie należy podawać mężczyznom w wieku poniżej 30 lat - podał Fiński Instytut Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL).

Zobacz także: Ministerstwo zdrowia: Jeden na pięć zgonów to w pełni zaszczepieni

To rezultat badań, prowadzonych w krajach nordyckich. Ich wyniki pokazują, że ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów (w tym także zapalenia osierdzia), w związku z podaniem szczepionki Moderny, wzrasta najbardziej po podaniu drugiej dawki tego preparatu.

W Finlandii takich przypadków odnotowano dotychczas mniej niż np. w Norwegii – poinformował Mika Salminen, dyrektor ds. bezpieczeństwa w THL. Jednak zapobiegawczo, grupie młodych mężczyzn oraz chłopców, rekomendujemy szczepienia (w tym podanie drugiej dawki) preparatem Pfizera – dodał.

Wcześniej podobne decyzje, co teraz w Finlandii, podjęto w Szwecji i Danii.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W Finlandii, podobnie jak w Polsce, obecnie jest notowany wzrost liczby przypadków zakażeń na COVID-19. Obecnie dobowa liczba przypadków jest na poziomie 600-700. to o około 15% więcej przypadków niż w poprzednich tygodniach.

We wrześniu trzy na cztery osoby wymagające hospitalizacji były niezaszczepione – podkreślono w czwartkowym raporcie THL.

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY