Nagroda Nobla 2021 z fizyki. Laureaci zbadali długofalowe skutki zmian klimatu

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
90-letni naukowcy otrzymali Nagrodę Nobla za zbadanie zmian klimatu

Laureaci Nagrody Nobla 2021 z fizyki: Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann i Giorgio Parisi / Fot. PAP/EPA/Alessandro DI Meo, JIJI Press Japan, J.J. Guillen

Lureatami tegorocznej Nagrody Nobla z działu fizyki zostali: Japończyk Syukuro Manabe, Niemiec Klaus Hasselmann i Włoch Giorgio Parisi. Naukowcy zostali nagrodzeni za przełomowe prace, które przyczyniły się do zrozumienia złożonych układów.
  • Komitet noblowski przyznał dzisiaj Nagrodę Nobla z działu fizyki trójce laureatom.
  • Nobla za dokonania w dziedzinie zmian klimatu otrzymał Japończyk Syukuro Manabei oraz Niemiec Klaus Hasselmann – oboje mają po 90 lat.
  • Ich badania pozwolą na długofalowe przewidywanie skutków globalnego ocieplenia.
  • Z kolei Włoch Giorgio Parisi otrzymał drugą połowę nagrody za odkrycie wzajemnego oddziaływania zakłóceń i fluktuacji w układach fizycznych.
  • Pozwoli to naukowcom w przyszłości lepiej opisywać wiele zjawisk fizycznych, matematycznych, biologicznych, neuronaukowych oraz wielu innych.
  • Zobacz także: Nagroda Nobla 2021. Laureaci dowiedli jak człowiek przystosowuje się do temperatury

Tegoroczni nobliści zastosowali nowe metody do opisania oraz przewidywania długofalowych zachowań zmian klimatu. Komitet noblowski pochwalił laureatów za dokonania w tej sprawie, gdzie złożone układy charakteryzują się przypadkowością oraz są trudne do zrozumienia.

Obaj laureaci, czyli Japończyk Syukuro ManabeI i Niemiec Klaus Hasselmann skończyli w tym roku po 90 lat. Otrzymają oni połowę przewidywanej nagrody pieniężnej, gdyż Włoch Giorgio Parisi również został tegorocznym laureatem za swoją pracę naukową.

Warto podkreślić, że Manabe wykazał, w jaki sposób podwyższony poziom dwutlenku węgla w atmosferze przyczynia się do wzrostu temperatur na powierzchni Ziemi. W latach 60. XX wieku opracowywał fizyczne modele klimatu. Około dekadę później Hasselmann opracował model, w którym powiązał pogodę i klimat, co pozwoliło zrozumieć, dlaczego modele klimatu mogą być wiarygodne, mimo że pogoda jest zmienna i chaotyczna.

Natomiast Włoch, który otrzymał drugą część nagrody odkrył wzajemne oddziaływanie zakłóceń i fluktuacji w układach fizycznych. Od atomów po same układy planetarne. Jego prace pomogły do tej pory zrozumieć i opisać wiele różnych, a także całkiem przypadkowych materiałów i zjawisk nie tylko w fizyce, ale również w wielu dziedzinach takich jak, matematyka, biologia, neuronauka, czy uczenie się maszyn.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polka w gronie laureatów nagrody nobla z fizyki

Przed rokiem w dziedzinie fizyki wyróżniono trzech naukowców. Nagrodę odebrali Roger Penrose -za odkrycie, że tworzenie się czarnych dziur jest z pewnością przewidywane przez teorię względności oraz Andrea Ghez i Reinhard Genzel – za odkrycie supermasywnego obiektu kompaktowego w centrum naszej galaktyki. 

Należy przypomnieć, że do znakomitego grona przełomowych odkrywców i naukowców należy Polka Maria Skłodowska-Curie, która dwukrotnie zdobywała Nobla. Wraz z mężem Pierrem Curie odebrała tę nagrodę z działu fizyki w 1093 roku. Popularne w Polsce i na świecie małżeństwo wyróżniono za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości.

W poniedziałek Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za rok 2021 r. została przyznana wspólnie Davidowi Juliusowi i Ardemowi Patapoutianowi “za odkrycie receptorów temperatury i dotyku”. Dzięki pracom tegorocznych noblistów wiemy, w jaki sposób ciepło, zimno i dotyk mogą inicjować sygnały w naszym układzie nerwowym. Zidentyfikowane kanały jonowe są ważne dla wielu procesów fizjologicznych i stanów chorobowych. Oparte na odkryciach tegorocznych laureatów badania skupiają się na wyjaśnieniu funkcji receptorów w różnych procesach fizjologicznych, co może doprowadzić do opracowywania metod leczenia szeregu stanów chorobowych, w tym przewlekłego bólu.

interia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY