Zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedzielę? Skorzystaliby studenci i seniorzy

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Canva

Polska Izba Handlu chce zmiany w przepisach dotyczących zakazu handlu. Rozwiązanie umożliwiłoby poszerzenie katalogu osób bliskich o studentów i emerytów, którzy mogliby pracować w sklepach nawet w niedziele niehandlowe.
  • Zakaz handlu w niedzielę i święta od lat rodzi kontrowersje wśród przedsiębiorców oraz niektórych środowisk pracowniczych.
  • Polska Izba Handlu wyszła do polskich ustawodawców z propozycją wprowadzenia poprawki do ustawy, która umożliwiłaby pracę studentom i seniorom.
  • Do tej pory mikroprzedsiębiorcy mogli prowadzić biznes w niedzielę i święta wyłącznie sami lub przy pomocy członków najbliższej rodziny.
  • Zobacz także: Spółki węglowe zlikwidują polskie kopalnie. Wielkie odprawy dla górników

Obecnie ustawa o zakazie handlu umożliwia nieodpłatną pracę w sklepie przez współmałżonków, własne dzieci, a także dzieci z pierwszego małżeństwa, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwo, wnuki i dziadków.

Przedstawiciele Polskiej Izby Handlowej tłumaczą, że wyżej wymienione grupy mogłyby uzyskać korzyści w wyniku odpłatnej pracy. Dzięki temu zostanie oddalony zarzut o nierównym traktowaniu tych osób w stosunku do innych pracowników lub zatrudnionych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ponadto pomysłodawcy zmian zaproponowali, aby mikroprzedsiębiorcy, którzy osobiści prowadzą sklepy w niedzielę i święta mogli zatrudniać na te dni emerytów oraz studentów do 26 roku życia, którzy w ten sposób mogliby wykorzystać zarobione pieniądze do opłacania swojej edukacji.

Wprowadzenie takiej możliwości będzie wsparciem dla najdrobniejszych przedsiębiorców (mikroprzedsiębiorców, czyli przedsiębiorców zatrudniających do 10 osób), a jednocześnie umożliwi aktywizację zawodową emerytów i studentów, czyli grup, które znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy”

– czytamy w propozycji.

Przypomnijmy, że przyjęta we wrześniu przez Sejm nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta zakłada, że z wyłączenia z zakazu handlu będą mogły korzystać tylko te placówki, w przypadku których usługi nieobjęte zakazem – w tym przypadku pocztowe, stanowią działalność przeważającą.

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY