Range Rover przekazany Straży Granicznej. To samochód znanego polityka

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Range Rover

Range Rover / fot. pixabay.com

Samochód Sławomira Nowaka przekazano Straży Granicznej w oparciu o przepis art. 232b § 1 k.p.k. Zgodnie z jego treścią w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii zajęte przedmioty mające znaczenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego, można nieodpłatnie przekazać instytucjom państwowym.
  • Samochód wyceniono na kilkaset tysięcy złotych i ujawniono 20 lipca 2020 r. Stało się to podczas przeszukań dokonanych na terenie Gdańska.
  • Pojazd zasili flotę pojazdów używanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej podczas realizowania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego. Straż Graniczna użyje go do walki m.in. z nielegalną migracją.
  • Nowak jest m.in. podejrzany o „żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie.
  • Zobacz także: Człowiek Bielana wejdzie do rządu. Sprawdź, które ministerstwo obejmie

Range Rover Sławomira Nowaka przekazany Straży Granicznej. Prokuratura zabezpieczyła pojazd w prowadzonym przeciwko niemu śledztwie. Auto jest warte kilkaset tysięcy złotych. Samochód będzie służył w zapewnieniu bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.

Range Rover przekazany Straży Granicznej

Informację potwierdziła w rozmowie z nami rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

“Postanowieniem z dnia 30 września 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała nieodpłatnie Komendantowi Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie samochód marki Range Rover Velar zabezpieczony w śledztwie prowadzonym przeciwko Sławomirowi N. podejrzanemu o żądanie oraz przyjmowanie wielomilionowych korzyści majątkowych” – mówi prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Samochód wyceniono na kilkaset tysięcy złotych. Pojazd ujawniono 20 lipca 2020 r. Stało się to podczas przeszukań dokonanych na terenie Gdańska.

“Nieodpłatne przekazanie nastąpiło w oparciu o przepis art. 232b § 1 k.p.k., zgodnie z którego treścią w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii zajęte przedmioty mające znaczenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego, można nieodpłatnie przekazać instytucjom, m.in. Straży Granicznej. Wskazany przepis został wprowadzony do porządku prawnego na początku epidemii – w marcu 2020 r.” – wskazuje Skrzyniarz.

Samochód zasili flotę pojazdów używanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej podczas realizowania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego zagrożonego m.in. nielegalną migracją.

“Przekazanie samochodu przyczyni się również do zapobieżenia powstawania kolejnych ognisk zachorowań SARS-CoV-2, chociażby poprzez umożliwienie sprawnego transportu osób zarażonych, z którymi wykonywane są czynności procesowe” – wyjaśnia prokurator.

Śledztwo w sprawie Nowka

Nowak podejrzewany jest żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych. W zamian miał przyznawać prywatnym podmiotom kontrakty na budowę i remont dróg na Ukrainie. Dodatkowo oskarżono go o pranie pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa. W wyniku przestępczego procederu Sławomir Nowak miał uzyskać ponad 1,3 mln zł. Część kwoty posłużyła do zakupu przez podstawioną osobę samochodu marki Range Rover Velar za 310 tys. zł.

W prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwie Nowak usłyszał dotychczas 17 zarzutów. W tym jest zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej działającej w Warszawie, Gdańsku i na Ukrainie. Postawiono mu także zarzuty kierowania tą grupą. W jej ramach przyjęcia kilkumilionowych korzyści majątkowych oraz płatnej protekcji w związku z pełnieniem funkcji szefa Ukravtodoru. Chodzi m.in. o żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w latach 2012-2013 w zamian za stanowiska w spółkach Skarbu Państwa.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY