Nagroda Nobla 2021. Laureaci dowiedli jak człowiek przystosowuje się do temperatury

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Odkrywcy receptorów nerwowych laureatami Nagrody Nobla 2021

Jeden z laureatów tegorocznej Nagrody Nobla, David Julius / Fot. PAP/EPA/Uniwersytet Kalifornijski

4 października 2021 roku ogłoszono, kto jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Tym razem nagrodzono Davida Juliusa oraz Ardema Patapoutiana. Naukowcy dzięki swoim eksperymentom ustalili jakie receptory w układzie nerwowym człowieka odpowiadają za analizę temperatury otoczenia.
  • Komitet Noblowski przyznał pierwszą w tym roku Nagrodę Nobla. Wskazano ją za dokonania w dziedzinie fizjologii i medycyny.
  • Laureatami zostało dwóch naukowców tj. David Julius oraz Ardem Pataputian, którzy dowiedli które receptory układu nerwowego odpowiadają za kontrolę temperatury otoczenia.
  • Tegoroczni zwycięzcy otrzymają 10 milionów koron szwedzkich tj. 4 miliony 338 tysięcy złotych do podziału.
  • Zobacz także: Fauci zadowolony z nowego leku przeciw COVID-19. “To jest niezwykle ważne”

David Julius i Ardem Patapoutian zostali nagrodzeni za odkrycie receptorów temperatury i dotyku, dzięki którym człowiek może w prosty sposób adoptować swoje ciało oraz otoczenie do zmieniających się warunków pogodowych.

Nasza zdolność do odczuwania ciepła, zimna i dotyku jest niezbędna do przetrwania i stanowi podstawę naszej interakcji z otaczającym nas światem. W naszym codziennym życiu uznajemy te doznania za oczywiste, ale w jaki sposób inicjowane są impulsy nerwowe, aby można było odczuwać temperaturę i ciśnienie? To pytanie zostało rozwiązane przez tegorocznych laureatów Nagrody Nobla

– czytamy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

David Julius wykorzystał kapsaicynę, czyli organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za ostry, piekący smak papryki chili. To doświadczenie pozwoliło na zidentyfikowanie reakcji receptorów znajdujących się w zakończeniach nerwowych, które reagują na ciepło. Natomiast Ardem Patapoutian wykorzystał komórki wrażliwe na nacisk, aby odkryć nową klasę sensorów reagujących na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych.

Te przełomowe odkrycia zapoczątkowały intensywne prace badawcze prowadzące do szybkiego wzrostu naszego zrozumienia, w jaki sposób nasz układ nerwowy odczuwa ciepło, zimno i bodźce mechaniczne. Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny z 2021 r. zidentyfikowali krytyczne brakujące ogniwa w naszym zrozumieniu złożonej interakcji między naszymi zmysłami a środowiskiem

– napisano w liście gratulacyjnym.

Zwycięzcy Nagrody Nobla otrzymują medale oraz dyplomy, ale także nagrody pieniężne. W tym roku ich wartość w każdej kategorii wynosi 10 milionów koron szwedzkich, czyli około 4 338 00 złotych. 

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny 

Tzw. Nobel z medycyny to nagroda przyznawana corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest to jedna z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla. Pierwszym laureatem nagrody był Emil Adolf von Behring. W 1901 r. otrzymał on nagrodę za za zastosowanie seroterapii w walce z błonicą. W 2020 roku roku medycznego Nobla otrzymali Harvey Alter i Charles Rice z USA oraz Brytyjczyk Michael Houghton i za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C, czyli wirusa HCV.

gazeta.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY