Biden rozmawiał z Von der Leyen. Waszyngton „zdecydowanie popiera” federalizację UE

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Biden-Von der Leyen

Biden-Von der Leyen / fot. PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 flickr.com

Joe Biden rozmawiał przez telefon z Ursulą Von der Leyen. Prezydent USA wyraził nadzieję, że podczas październikowego szczytu grupy G20 zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie minimalnego globalnego podatku od korporacji.
  • Amerykański przywódca zaznaczył, że wyrównywanie szans w międzynarodowym systemie podatkowym jest najpilniejszym zadaniem, przed jakim stoi świat w dobie odbudowy po pandemii.
  • W komunikacie Białego Domu po zakończeniu rozmowy między Joem Bidenem i Ursulą von der Leyen podkreślono też, iż Waszyngton „zdecydowanie popiera” dalszą kontynuację procesu federalizacji UE.
  • Deklaracja amerykańskiego przywódcy zbiega się w czasie w przewidzianym na środę szczytem z udziałem przywódców i szefów rządów krajów członkowskich, przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz delegacji sześciu państw Bałkanów Zachodnich.
  • Zobacz także: Facebook już działa. Sprawdź, co było przyczyną awarii

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą Von der Leyen.

Amerykański przywódca zaznaczył, że wyrównywanie szans w międzynarodowym systemie podatkowym, o którym rozmawiano w czerwcu na szczycie grupy G7 w Carbis Bay w Kornwalii, jest najpilniejszym zadaniem, przed jakim stoi świat w dobie odbudowy po pandemii. Opowiadając się za bardziej sprawiedliwym system opodatkowywania korporacji, Biden podkreślił, że liczy na wypracowanie dobrego porozumienia w tej sprawie przez grupę G20.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Biden rozmawiał z Von der Leyen o federalizacji UE

W komunikacie Białego Domu po zakończeniu rozmowy między Joem Bidenem i Ursulą von der Leyen podkreślono też, iż Waszyngton „zdecydowanie popiera” dalszą kontynuację procesu rozszerzania Unii Europejskiej na kraje Bałkanów Zachodnich. Biden rozmawiał z Von der Leyen również o kwestii praworządności krajów Wspólnoty.

Deklaracja amerykańskiego przywódcy zbiega się w czasie w przewidzianym na środę szczytem z udziałem przywódców i szefów rządów krajów członkowskich, przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz delegacji sześciu państw Bałkanów Zachodnich, które prowadzą negocjacje dotyczące ich wejścia do Unii. Podczas szczytu władze omówią perspektywy członkostwa w UE Serbii, Kosowa, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii oraz Macedonii Północnej. Oczekuje się, że podczas szczytu wskażą wyraźną deklarację odnośnie celowości akcesji i wyznaczą horyzont czasowy zakończenia negocjacji akcesyjnych.

Agencja Reutera zaznacza w komentarzu, że w zamożnych krajach Unii żywe są obawy przed powtórką pośpiesznego rozszerzenia Unii o kraje Europy Środkowo-Wschodniej i żywiołowego napływu siły roboczej z nowo przyjętych państw.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY