Zginął twórca karykatury Mahometa. “Nie jest jasne, jak doszło do wypadku”

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
Lars Vilks

Lars Vilks / fot. You Tube/ Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Szwedzki artysta Lars Vilks zginął w wypadku samochodowym w Markaryd w południowej Szwecji. Największej sławy przysporzyła mu karykatura Mahometa, którą wykonał w 2007 roku. Od tego czasu uniknął kilkunastu zamachów na swoje życie.
  • Wieczorem szwedzkie media poinformowały, że samochodem, który rozbił się na E4 podróżował znany szwedzki artysta. W wypadku zginął Lars Vilks i dwóch policjantów, którzy go ochraniali.
  • Lars Vilks był znanym szwedzkim rysownikiem i rzeźbiarzem. Jego prace od lat budziły kontrowersje. W 2007 roku jedna ze szwedzkich gazet opublikowała karykaturę Mahometa jego autorstwa.
  • W ostatnich latach udaremniano liczne próby zamachów na artystę.
  • Zobacz także: Polska jednak otrzyma pieniądze z UE? Jest jeden warunek

W niedzielę po południu kierowca cywilnego policyjnego samochodu stracił panowanie nad autem. Przebił się przez barierki rozdzielające pasy autostrady E4 na wysokości Markaryd w południowej Szwecji i zderzył się z jadącą z naprzeciwka ciężarówką. Oba auta stanęły w ogniu. W wyniku zderzenia pojazdów zginął twórca karykatury Mahometa, znany artysta Lars Vilks. W tym tragicznym wypadku zginęły łącznie trzy osoby podróżujące samochodem osobowym, kierowca ciężarówki został ciężko ranny.

Nie żyje twórca karykatury Mahometa

Wieczorem szwedzkie media poinformowały, że samochodem, który rozbił się na E4 podróżował znany szwedzki artysta Lars Vilks i dwóch policjantów, którzy go ochraniali.

“Nie jest jasne, jak doszło do wypadku, ale na razie nic nie wskazuje, aby zamieszany był ktokolwiek inny” – podała w komunikacie szwedzka policja.

Lars Vilks był znanym szwedzkim rysownikiem i rzeźbiarzem. Jego prace od lat budziły kontrowersje. Głośno zrobiło się o nim jednak dopiero w 2007 roku. Wtedy jedna ze szwedzkich gazet “Nerikes Allehanda” opublikowała karykaturę Mahometa jego autorstwa. Zatytułowano ją “Prawo do ośmieszania religii”

Publikacja wzbudziła protesty i zamieszki w krajach arabskich, al-Kaida oferowała za głowę Vilksa 100 tys. dolarów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Próby zamachów na Vilksa

W 2010 roku w Stanach Zjednoczonych za przygotowywanie zamachu na życie Vilksa skazana została Amerykanka Colleen LaRose, zwana “Jihad Jane”, W Irlandii w tym samym roku aresztowano siedem osób również planujących zamach na niego. Artysta został zaatakowany przez 16-latka podczas wykładu w Uppsali. W kolejnych latach dwóch sprawców próbowało podpalić jego dom. a w 2015 roku Vilks przeżył atak terrorystyczny w Kopenhadze.

W ostatnim wywiadzie z września tego roku dla dziennika “Svenska Dagbladet” Vilks stwierdził, że “teraz rzadko się boi”.

“Myśl, że ktoś może mnie zaatakować pojawia się podczas publicznych wystąpień” – podkreślił.

Prace Larsa Vilksa są obecnie wystawiane na wystawie “Sztuka polityczna” w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie.

wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY