Spadek wpływów z abonamentu. TVP otrzyma w 2022 roku o 30 mln zł mniej

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Jacek Kurski

Jacek Kurski / Fot. PAP/Radek Pietruszka. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, że w 2022 roku wpływy z opłat abonamentowych będą wynosić 580 mln złotych, z czego większość ma zostać przekazana TVP. Dochody z wpływów abonamentowym spadną w przyszłym roku o blisko 70 milionów złotych
  • W roku 2022 Telewizja Polska otrzyma o ponad 30 milionów złotych mniej dotacji z wpłat abonamentowych niż w tym roku.
  • TVP otrzyma 296 milionów złotych natomiast Polskie Radio i spółki regionalne mają otrzymać 142 miliony złotych.
  • Warto przypomnieć, że w 2018 roku TVP otrzymało, aż 741,5 miliona złotych.
  • Różnice z wpłat abonamentowych stara się rekompensować Prawo i Sprawiedliwość poprzez przyjmowanie odpowiednich ustaw w Sejmie.
  • Zobacz także: Skandaliczne słowa podczas gali Nike: “To całe faszystowskie gó*no się kiedyś skończy”

Jak wynika z szacunków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w przyszłym roku Telewizja Polska ma otrzymać 51 procent wpłat abonamentowych. Oznacza to, że otrzyma około 296 milionów złotych. Pozostała kwota zostanie rozdzielona pomiędzy Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej. Polskie Radio otrzyma w 2022 roku 142 miliony złotych, co przekłada się na 24,51 procent wpływów z opłat.

Tak źle nie było od lat

Warto podkreślić, że w tym roku wpłaty z abonamentu mają wynieść 650 milionów złotych, z czego TVP otrzyma 330 milionów złotych, a Polskie Radio blisko 160 milionów złotych. Podobna kwota przypadnie również dla rozgłośni lokalnych.

Z kolei w 2020 roku z podatku abonamentowego wpłynęło do budżetu 650 milionów złotych, w 2019 roku uzbierano 691,1 milionów złotych natomiast w 2018 roku kwota ta była wyraźnie wyższa, gdyż wynosiła 741,5 miliona złotych. Po tych statystykach dokładnie widać, że nastała tendencja spadkowa. Portal Wirtualne Media podkreślił, że wpływy z abonamentu na przyszły rok są najniższe od 2013 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

KRRiT postanowiła, że opłaty abonamentowe będą wynosić tyle samo, co wcześniej. Tak też za samo korzystanie z telewizora powinniśmy płacić 24,5 zł, a za radio 7,5 zł miesięczne przewidywane są zniżki dla osób, które będą płacić za cały roku lub kilka miesięcy z góry.

Coraz niższe wpływy z abonamentu Sejm próbuje wyrównywać rekompensatami dla publicznych mediów. W tym roku ustawa budżetowa przewiduje, że do TVP, Polskiego Radia i rozgłośni lokalnych może trafić nawet dodatkowy 1,95 mld złotych do podziału. KRRiT zdecydowała, że kierowana przez Jacka Kurskiego telewizja otrzyma z tego 1,71 mld, czyli minimalnie mniej niż rok temu. O 6,7 mln złotych więcej niż za 2020 rok dostaje Polskie Radio, do którego powędruje 125,91 mln, a z kolei lokalne rozgłośnie mogą liczyć na 112,66 mln złotych to o 6,6 mln mniej niż poprzednio.

Tymczasem pod koniec września 2021 roku związkowcy i rada zakładowa TVP ogłosili, że chcą podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w ich firmie. Proponowane stawki robią wrażenie: minimalna podwyżka w ich założeniu miałaby wynieść 1,5 tys. zł. Poza tym postulują waloryzację wynagrodzeń i przywrócenie różnego rodzaju premii. Warto dodać, że średnie wynagrodzenie w TVP w roku 2020 wyniosło o 260 zł więcej niż w 2019 roku.

gazeta.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY