Wybory w Niemczech: Szef CSU pogratulował liderowi Scholzowi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
GERMANY ELECTION 2021 AFTERMATH

GERMANY ELECTION 2021 AFTERMATH / PAP/EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS

Markus Soeder pogratulował Olafowi Scholzowi,, kandydatowi SPD na kanclerza wygranej w wyborach.
  • Szef bawarskich chadeków Markus Soeder złożył gratulacje Olafowi Scholzowi, kandydatowi SPD na kanclerza, zwycięstwa w wyborach i zdobycia największej liczby głosów. 
  • Soeder podkreślił, że jest to „tydzień decyzji” i wezwał do podjęcia decyzji m.in. w sprawie przewodnictwa frakcji CDU/CSU w Bundestagu.
  • We wtorek na wieczornej sesji frakcji CDU/CSU Ralph Brinkhaus z CDU został ponownie wybrany na przewodniczącego klubu parlamentarnego. Ma pełnić tą funckckę do końca kwietnia 2022 r.
  • Zobacz także: Gen. Milley o wycofaniu wojsk z Afganistanu: “Należało utrzymać tam 2,5 tysiąca żołnierzy”

Szef bawarskich chadeków Markus Soeder (CSU) pogratulował liderowi SPD i kandydatowi tej partii na kanclerza Niemiec, Olafowi Scholzowi.

“Ważne jest, aby Unia (CDU/CSU – przyp. red.) szanowała i akceptowała wynik wyborów oraz nie próbowała tworzyć sukcesu, którego nie odniosła przy urnie wyborczej” – podkreślił Soeder, cytowany przez dziennik „Die Welt”.

Szef CSU pogratulował liderowi Scholzowi

Pogratulował też Olafowi Scholzowi, kandydatowi SPD na kanclerza, zwycięstwa w wyborach i zdobycia największej liczby głosów. Według Soedera lider CDU Armin Laschet do poniedziałku wieczorem nie złożył jeszcze gratulacji swojemu kontrkandydatowi z SPD.

“Największą szansę na zostanie kanclerzem ma Olaf Scholz. Zdecydowanie” – podkreślił Soeder na wspólnej konferencji prasowej z Alexandrem Dobrindtem (CSU).

Mówił też o nadejściu „trudnych czasów dla Unii” i „poważnej porażce na szerokim froncie”.

“Z moralnego punktu widzenia osiągnięty wynik nie daje nam mandatu do rządzenia. Jednak Unia byłaby gotowa pomóc w sytuacji, gdyby jednak negocjacje między SPD, Zielonymi i FDP się nie powiodły” – mówił Soeder.

“Dobitnie określił porażkę Unii w wyborach do Bundestagu jako „jedną z najbardziej niepotrzebnych w ostatnich dziesięcioleciach”, wykonując kolejny przytyk w stronę Lascheta, swojego partyjnego kolegi i kandydata na kanclerza” – zauważa „Die Welt”.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

“Tydzień decyzji” w unii CDU/CSU

Podkreślił, że jest to „tydzień decyzji” i wezwał do podjęcia decyzji m.in. w sprawie przewodnictwa frakcji CDU/CSU w Bundestagu.

“W przypadku poważnej porażki nie powinniśmy sobie pozwalać na kolejne błędy, a jednym z nich jest odkładanie niezbędnych decyzji personalnych” – podkreślił Dobrindt.

“We wtorek na wieczornej sesji frakcji CDU/CSU Ralph Brinkhaus z CDU został ponownie wybrany na przewodniczącego klubu parlamentarnego do końca kwietnia 2022 r.” – informuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Jego kandydaturę zaakceptowało 85 proc. posłów (głosowało na niego 164 ze 195 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu).

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY