Gen. Milley o wycofaniu wojsk z Afganistanu: “Należało utrzymać tam 2,5 tysiąca żołnierzy”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
USA DEFENSE AFGHANISTAN SENATE

USA DEFENSE AFGHANISTAN SENATE / PAP/EPA/Patrick Semansky / POOL

Szef połączonych sztabów Sił zbrojnych USA generał Mike Milley wyraził przekonanie, że dwudziestoletnia wojna w Afganistanie okazała się strategiczną porażką Stanów Zjednoczonych.
  • Gen. Milley powiedział, że jeszcze w ubiegłym roku opowiadał się za pozostawieniem w Afganistanie kilku tysięcy żołnierzy.
  • Szef Centralnego Dowództwa gen. Frank McKenzie oznajmił, że jesienią ubiegłego roku rekomendował pozostawienie w Afganistanie 4,5 tysiąca żołnierzy mimo porozumienia z talibami.
  • Podczas briefingu w Białym Domu dziennikarze przypomnieli, że w wywiadzie dla telewizji ABC Biden zaprzeczał, by dowódcy rekomendowali mu pozostawienie w Afganistanie kilku tysięcy żołnierzy.
  • Zobacz także: Narodowy Spis Powszechny dobiega końca. Zobacz co grozi za niewywiązanie się z obowiązku?

Gen. Milley wypowiedział się o wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu. Wojskowy powiedział, że jeszcze w ubiegłym roku opowiadał się za pozostawieniem w Afganistanie kilku tysięcy żołnierzy.

“Od jesieni ubiegłego roku i przez cały pozostały okres uważałem, że należy utrzymać tam 2,5 tysiąca żołnierzy i że liczba ta może podskoczyć do 3,5 tysiąca” – mówił wojskowy.

Nie chciał jednak zdradzić przebiegu rozmów z prezydentem Joe Bidenem i ujawnić, jakiej rekomendacji ostatecznie mu udzielił.

Szef Centralnego Dowództwa gen. Frank McKenzie powiedział, że jesienią ubiegłego roku rekomendował pozostawienie w Afganistanie 4,5 tysiąca żołnierzy mimo porozumienia z talibami zawartego przez poprzednią administrację o całkowitym wycofaniu wojsk USA.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Milley o wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu

Pytany, czy operację ewakuacji z Afganistanu można nazwać sukcesem, gen. Milley odpowiedział, że był logistyczny sukces, ale strategiczna porażka. Później sprecyzował, że mówiąc o strategicznej porażce, miał na myśli całą dwudziestoletnią wojnę.

Mark Alexander Milley jest amerykańskim wojskowym w stopniu generała, od 2015 do 2019 szefem sztabu armii Stanów Zjednoczonych. W 2019 został przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Podczas briefingu w Białym Domu dziennikarze przypomnieli, że w wywiadzie dla telewizji ABC Biden zaprzeczał, by dowódcy rekomendowali mu pozostawienie w Afganistanie kilku tysięcy żołnierzy. Rzeczniczka prezydenta Jen Psaki odpowiedziała, że w tym samym wywiadzie mówił on, że opinie jego doradców były podzielone. Podkreśliła też, że to do prezydenta ostatecznie należy podejmowanie decyzji o kontynuowaniu lub zakończeniu operacji militarnych.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY