W wyniku NOP zmarła 20-letnia kobieta. Słoweński rząd wstrzymał szczepienia

COVID-19
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Protest antyszczepionkowców na Słowenii

Protest przeciwników przymusowych szczepień w Ljubljanie / Fot. Twitter

Po zgonie 20-letniej kobiety władze Słowenii do czasu wyjaśnienia przyczyn śmierci, zawiesiły szczepienia na COVID-19 koncernu Johnson&Johnson. Ulicami Ljubljany przeszedł po raz trzeci kilkunastotysięczny marsz przeciwko przymusowi szczepień. Protestujący domagali się m.in. zniesienia przepustek covidowych, dymisji rządu oraz przedwczesnych wyborów parlamentarnych.
  • Słoweński rząd wstrzymał szczepienia przeciwko COVID-19 przeprowadzanych preparatem firmy Johnson&Johnson.
  • Nie tak dawno temu 20-letnia kobieta dostała udaru i zmarła, po tym jak dwa tygodnie wcześniej przyjęła szczepionkę tego koncernu.
  • Minister zdrowia Janez Poklurar wyjaśnił, że zawieszenie będzie obowiązywać do czasu wyjaśnienia zgonu młodej ofiary.
  • W środę po południu odbył się wcześniej zapowiedziany protest przeciwko przymusowym szczepieniom.
  • Podczas zgromadzenia doszło do starć z policją, która użyła m.in. armatek wodnych.
  • Zobacz także: Stany Zjednoczone. Badania wykryły efekty uboczne po 3. dawce szczepionki

Szczepienia z użyciem szczepionki Johnson&Johnson będą zawieszone do czasu wyjaśnienia, czy istnieje związek między zgonem 20-latki, która doznała udaru i szczepionką, którą przyjęła dwa tygodnie wcześniej

– poinformował słoweński minister zdrowia Janez Poklurar.

Słoweński rząd w ostatnim czasie zamówił dodatkowych 100 tysięcy jednodawkowych szczepionek firmy Johnson&Johnson. Obywatele tego kraju chętnie korzystają z tej metody, chcąc uniknąć ponownych iniekcji preparatami przeciwko COVID-19.

Wzrost popytu zbiegł się również z wprowadzeniem przepustek covidowych, które są tam niezbędne, aby m.in. pracownicy z sektora publicznego mogli wykonywać swoje obowiązki stacjonarnie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rząd podtrzymuje narrację o wyższości szczepień, nad skutkami ubocznymi

Słoweńska agencja informacyjna STA podaje, że szczepionką J&J zaszczepiono na Słowenii 120 tysięcy osób. Zgon 20-latki był drugim przypadkiem ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego po przyjęciu tej jednodawkowej szczepionki na COVID-19.

Minister zdrowia kraju podkreślił, że – pomimo zgonu młodej kobiety – korzyści z zaszczepienia nadal przewyższają ryzyko związane z przyjęciem szczepionki.

Protest w Ljubljanie

W środę w Ljubljanie ma dojść do protestu przeciwko szczepieniom na COVID-19 i obostrzeniom wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa.

Na Słowenii po raz kolejny odbył się protest przeciwko przymusowi szczepień. W Ljubljanie kilkanaście tysięcy obywateli przeszło ulicami stolicy, wyrażając swój sprzeciw wobec działań rządu. Tak jak w przypadku wcześniejszych demonstracji, również i tym razem doszło do agresywnych starć z policją, która aby spokojny tłum używała m.in. armatek wodnych.

Protestujący domagali się zniesienia warunku posiadania przepustek covidowych, dymisji rządu oraz przedterminowych wyborów. Ostatecznie tłum dotarł pod budynek parlamentu, który od wielu miesięcy jest zabarykadowany ogrodzeniem oraz funkcjonariuszami policji.

Po trzech godzinach wymaszerowali w kierunku Pałacu Prezydenckiego, a następnie obwodnicą miasta skierowali się ponownie pod słoweński parlament. W międzyczasie napotkali po raz kolejny opór ze strony policji. Po drodze tłum zawitał jeszcze przed budynkiem słowackiej telewizji państwowej RTV Slovenia.

W Słowenii w pełni zaszczepionych jest blisko 48 proc. mieszkańców – mniej niż wynosi średnia dla całej UE (ponad 70 proc.). W ostatnich tygodniach kraj boryka się z wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

Szczepionkę Johnson&Johnson dopuszczono w Słowenii do użycia w grupie osób powyżej 18. roku życia. W niektórych krajach stosowanie tej szczepionki w najmłodszych grupach wiekowych ograniczono ze względu na doniesienia o zakrzepach u niektórych młodych osób, które przyjęły szczepionkę.

rp.pl, rtvslo.si

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY