Stany Zjednoczone. Badania wykryły efekty uboczne po 3. dawce szczepionki

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Szczepionka

Szpital COVID-19 / Fot. pixabay.com

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przekazało, że efekty uboczne po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 są podobne do tych, jakie występują po drugiej dawce. Komisja przyznała również, że dawki przypominające od firmy Pfizer oraz Moderny są najbardziej bezpieczne i wykazują się łagodnymi skutkami ubocznymi.
  • W Stanach Zjednoczonych odbyły się badania nad pacjentami, którzy przyjmowali trzecią tzw. przypominającą dawkę szczepionki na COVID-19.
  • Ochotnicy uskarżali się wyłącznie na delikatne dolegliwości po przyjęciu preparatu.
  • Najbardziej popularnym skutkiem ubocznym był ból ręki i opuchlizna, a także gorączka.
  • Ponad 2 miliony Amerykanów do19 września przyjęło trzecią dawkę, na czele z prezydentem Joe Budenem.
  • Zobacz także: Szpiegowanie Polaków dzięki FACE-COV? Naukowcy z WAT tworzą niebezpieczną technologię

Od połowy września w Stanach Zjednoczonych trwały badania pacjentów, którzy przyjmowali trzecią, tzw. przypominającą dawkę preparatu przeciwko COVID-19. Ochotnikom o osłabionej odporności, wstrzykiwano szczepionki od firmy Pfizer i Moderny, W sumie przeanalizowano 12 600 przypadków.

79,4 proc. osób, które otrzymały trzecią dawkę, zgłosiło ból lub opuchliznę w miejscu zastrzyku. Przy drugiej dawce podobny efekt zgłosiło 77,6 proc. badanych. Innym efektem niepożądanym była gorączka i bóle głowy. Zgłosiło je 74,1 proc uczestników, w porównaniu do 76,5 proc. przy drugiej dawce.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Łagodne skutki uboczne?

Większość zgłaszanych reakcji było łagodnych bądź umiarkowanych i przemijających. Najczęściej zgłaszano je dzień po przyjęciu szczepionki

– napisano w publikacji CDC.

Według zaleceń amerykańskiej Agencji Leków i Żywienia (FDA) oraz CDC trzecią dawkę szczepionki Pfizera po sześciu miesiącach od drugiej powinny przyjąć osoby powyżej 65. roku życia, a mogą ją dostać również osoby z przewlekłymi chorobami oraz pracujące w zawodach podwyższonego ryzyka, np. przedstawiciele zawodów medycznych czy pracownicy sklepów.

Na czele z prezydentem USA Joe Bidenem, trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi przyjęło do 19 września około 2,2 miliona osób. Warto zaznaczyć, że amerykański przywódca, ze względu na znajdowanie się w grupie ryzyka przyjął dawkę przypominającą w poniedziałek. Po raz kolejny został zaszczepiony produktem firmy Pfizer.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY