Rząd przyjął projekt budżetu na 2022. „To nie jest czas na konsolidację fiskalną”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tadeusz Kościński

Minister finansów Tadeusz Kościński / Fot. PAP/Mateusz Marek

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2022 rok. Deficyt ma wynieść poniżej 31 mld zł, a dług publiczny ma być na poziomie 56,5 proc. PKB.

Projekt budżetu na 2022

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2022 rok. Projekt zakłada deficyt na poziomie 30, 9 mld zł, czyli w relacji do PKB jest to 2,8 proc. PKB ma z kolei wzrosnąć o 4,6 proc. Natomiast dochody zostały ustalone na poziomie 481,4 mld zł, a wydatki – na 512,4 mld zł.

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że nie jest to „czas na konsolidację fiskalną”.

Jak zauważa portal money.pl, prezentowane założenia różnią się nieco od projektu budżetu z końca sierpnia. Wtedy bowiem zakładano, że deficyt budżetu w 2022 roku wyniesie ok. 30 mld zł. Dochody miały natomiast wynieść 475,6 mld zł, a wydatki 505,6 mld zł.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Kościński dodał, że dług publiczny ma wynieść 56,5 proc. PKB. Jest to dług general government, a więc liczony według metodologii unijnej. 

– W budżecie na 2022 rok nie używamy już terminologii z polskiej Ustawy o finansach publicznych, tylko używamy terminologii i zasad z Unii Europejskiej, tzw. general government. Tu wchodzi całe zadłużenie, nie ma wyjątków 

– powiedział. 

Projekt na 2022 rok zakłada, że PKB Polski wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 3,3 proc. 

– Przypomnijmy, że inflacja w sierpniu wyniosła aż 5,5 proc. a średnia za cały bieżący rok będzie najprawdopodobniej powyżej 4 proc. Spadek inflacji do 3,3 proc. to zatem dość ambitne założenie

– podaje money.pl.

Wiceminister finansów Sebastian Skuza tłumaczył, że dochody budżetu państwa w 2022 roku mogą mieć nieco inną dynamikę ze względu na Polski Ład.

– Po wprowadzeniu rozwiązań z Polskiego Ładu, gdzie są zasadnicze obniżki podatku dochodowego od osób fizycznych, te dochody utrzymują się na niemalże takim samym poziomie – jeżeli chodzi o kwestie dochodów ogółem. Natomiast dochody podatkowe – co do zasady – ogółem rosną, a ubytki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych byłyby niewiele ponad 4,2 mld złotych 

– powiedział Skuza.

money.pl, rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY