Będzie strajk nauczycieli? ZNP odrzucił wszystkie propozycje Czarnka

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezes Nauczycielstwa Polskiego

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz / Fot. PAP/Paweł Supernak

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że propozycje zmian w ustawie Karta nauczyciela, przedstawione przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka zostały w pełni odrzucone.
  • ZNP: Domagamy się powiązania systemu wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.
  • Kolejne spotkanie nauczycieli z resortem edukacji zapowiadane jest na 22 października. 
  • Wcześniej, na 9 października w Warszawie planowana jest manifestacja nauczycieli organizowana przez ZNP.
  • Zobacz także: Obraza uczuć… osób LGBT? Kuriozalne uzasadnienie sądu w Częstochowie

ZNP odrzucił wszystkie propozycje Czarnka i stwierdził, że jest to „skrajny przejaw lekceważenia nauczycieli”.

– Rozwiązania zawarte w propozycji resortu edukacji to skrajny przejaw lekceważenia nauczycieli i reprezentujących ich przedstawicieli oświatowych związków zawodowych, dający poważny argument do podjęcia działań protestacyjnych 

– powiedział Sławomir Broniarz, prezentując stanowisko Prezydium Zarządu Głównego ZNP.

ZNP odrzucił wszystkie propozycje Czarnka

Stwierdził, że „deklarowana przez ministra Przemysława Czarnka podwyżka płac kosztem zwiększenia pensum i odebrania niektórych dodatków oznacza, że nauczyciele sami sfinansują wzrost wynagrodzeń”.

– Domagamy się powiązania systemu wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. To rozwiązanie jest przedmiotem inicjatywy ustawodawczej, pod którą podpisują się obecnie obywatelki i obywatele

– dodał prezes ZNP.

ZNP żąda uniezależnienia kształtowania wynagrodzeń nauczycieli od woli polityków. 

Podwyżki dla nauczycieli

Minister Czarnek zaproponował nauczycielom podwyżki i zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech i w ich miejsce wprowadzenie jednego. W zamian za wydłużenie pensum.

Minister proponuje podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o cztery. Wyjątkiem są nauczyciele wychowania przedszkolnego. Zakłada, że w zamian za to pensje nauczycieli znacząco wzrosną.

MEiN proponuje też wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego. Dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego wynosiłoby ono 140 proc., dla nauczyciela mianowanego – 181 proc., a dla nauczyciela dyplomowanego – 219 proc. kwoty bazowej. 

Czarnek proponuje również m.in., aby przeciętna pensja wynosiła 4950 zł dla nauczyciela niemającego stopnia awansu zawodowego, 6400 zł dla nauczyciela mianowanego, a 7750 zł dla pracownika dyplomowanego.

rmf24.pl, wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY