Węgry premiują chcących mieć dzieci. Pokazują, jak wyjść z kryzysu demograficznego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Spacerująca rodzina

Rodzina / Fot. Unsplash

Przewodniczący europejskiej federacji rodzin stwierdził, że Węgry są krajem, który zrozumiał konsekwencje demograficznej zimy. Pochwalił ich politykę pronatalistyczną.
  • Papież Franciszek zwrócił uwagę, że Węgry i Francja to kraje, które dzielnie radzą sobie z kryzysem demograficznym.
  • Przewodniczący europejskiej federacji rodzin zaznaczył, że to świadoma polityka pronatalistyczna, która premiuje tych, którzy chcą mieć dzieci.
  • Zwrócił też uwagę, że pronatalistyczna polityka Węgier pozwala kobiecie pogodzić życie zawodowe z rodzinnym. 
  • Zobacz także: Transseksualni mężczyźni w żeńskich więzieniach. Obrońcy praw kobiet protestują

Papież Franciszek podczas ostatniej podróży apostolskiej wspomniał o problemie, jakim jest kryzys demograficzny. Przypomniał, że tę tragedię przeżywają m.in. Włochy czy Hiszpania. Zwrócił jednak uwagę, że są też kraje, jak Węgry czy Francja, które dzielnie radzą sobie z tym problemem.

Węgry pokazują, jak wyjść z kryzysu demograficznego

Przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie (FAFCE) Vincenzo Bassi przyznał, że papież ma rację, chwaląc pronatalistyczną politykę Węgier. 

– Jest to bowiem jeden z nielicznych krajów, które zrozumiały, jakie są ekonomiczne i społeczne konsekwencje demograficznej zimy, a zarazem dostrzegły, że są młodzi, którzy nadal chcą mieć dzieci

– powiedział przewodniczący FAFCE Radiu Watykańskiemu.

Zaznaczył, że Węgry zdają sobie sprawę, że demografia ma duże znaczenie dla kraju i jego przyszłości.

Podkreślił, że w krajach tych wsparcie dla rodzin nie ma charakteru pomocy społecznej. Wskazuje, że jest to świadoma polityka pronatalistyczna, która premiuje tych, którzy chcą mieć dzieci.

– Polityka Węgier i Francji, ale nie tylko koncentruje się na sprawiedliwym opodatkowaniu rodzin, ale także na bezpośrednich interwencjach państwa, choćby w postaci dodatków rodzinnych. Tworzą różnego rodzaju udogodnienia dla rodzin, w zależności od potrzeb. Przykładem tego są choćby urlopy dla matek i ojców

– powiedział przewodniczący europejskiej federacji rodzin.

Kobieta może pogodzić macierzyństwo z karierą

Zwrócił też uwagę, że pronatalistyczna polityka Węgier pozwala kobiecie pogodzić życie zawodowe z rodzinnym. Aby ze względu na macierzyństwo nie była dyskryminowana w karierze zawodowej. 

– Respektuje się ich słuszne aspiracje. Rozwiązaniem wyjątkowym w skali światowej jest zwolnienie od podatku dochodowego wszystkich kobiet, które mają co najmniej czworo dzieci. W ten sposób państwo na Węgrzech wyraża swoją wdzięczność względem tych kobiet za to, że zechciały mieć dzieci, które gwarantują stabilną przyszłość dla całego węgierskiego społeczeństwa

– zaznaczył Bassi.

vaticannews.va

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY