Orban: Migracją nie zrekompensujemy procesów demograficznych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Budapeszteński Szczyt Demograficzny

Budapeszteński Szczyt Demograficzny / Fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK

Uczestnicy Szczytu Demograficznego podpisali deklarację wzywającą do wspierania rodzin. Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że należy sprawić, by państwo było przyjazne rodzinie.

Podpisano deklarację wzywającą do wspierania rodzin

Węgierska minister ds. rodziny Katalin Novak poinformowała w czwartek, że szefowie państw i rządów uczestniczący w IV Budapeszteńskim Szczycie Demograficznym podpisali wspólną deklarację wzywającą do wspierania rodzin.

W poście na Facebooku minister podkreśliła, że deklaracja zobowiązuje, tych którzy ją podpisali do zachęcania małżeństw do posiadania dzieci. Sygnatariusze są również zobligowani do propagowania uczciwych wynagrodzeń i rozwoju gospodarek opartych na pracy poprzez prowadzenie skutecznej polityki prorodzinnej.

– Deklaracja wzywa też Unię Europejską do uwzględniania aspektów demograficznych w kształtowaniu jej polityki

– powiedziała Novak.

„Migracją nie zrekompensujemy procesów demograficznych”

Wcześniej premier Węgier Viktor Orban oświadczył na szczycie, że migracją nie można zrekompensować procesów demograficznych. Według niego należy sprawić, by państwo było przyjazne rodzinie. Ocenił, że jeśli społeczeństwa nie łączą wspólne wartości, naród się rozpada.

Zaznaczył, że doszło już do integracji kobiet na rynku pracy i jest to „ogromną siłą nośną gospodarki”. Podkreślił jednak, że trzeba sprawić, aby macierzyństwo również oznaczało korzyść gospodarczą.

– Chcemy, by kobiety mogły wybierać. Niech pracują, jeśli chcą, ale niech podjęcie pracy nie będzie egzystencjalnym przymusem

– powiedział.

W opinii Orbana część polityków nie widzi problemu, jakim jest kryzys demograficzny. Inni natomiast próbują go rozwiązywać migracją. Ci drudzy nie zawracają uwagi na aspekt kulturowy, chociaż w Europe jest to najważniejszy wymiar migracji. 

– Tu, u nas, migracja jest kwestią tożsamości

– zaznaczył.

Ostatnio papież Franciszek zwrócił uwagę, że Węgry i Francja dzielnie radzą sobie z problemem demograficznym. Natomiast przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych w Europie (FAFCE) Vincenzo Bassi przyznał, że papież ma rację. Pochwalił pronatalistyczną politykę Węgier, która premiuje tych, którzy chcą mieć dzieci.

wnp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY