200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Cyprian Norwid

Cyprian Kamil Norwid / Fot. Twitter/ Ministerstwo Edukacji i Nauki

Pamięć o artyście doby romantyzmu i jego związkach z Krakowem kultywuje Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, działający w Krakowie – Nowej Hucie.

Dziś mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Z tej okazji nowohucki ośrodek kultury, noszący imię uznawanego za czwartego wieszcza poety, postanowił zorganizować kilkanaście wydarzeń mających przybliżyć mieszkańcom jego postać.

Odbędą się konkursy, panele dyskusyjne i telefoniczne recytowanie utworów Norwida.

– Już w ten piątek świętujemy, mam nadzieję, że razem. Zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi pracownicy i pracowniczki będą czytać dla Państwa wiersze poety. Będziemy stremowani, ale i podekscytowani. Myślę, że nie do końca chodzi o nasze zdolności recytatorskie, ale o spotkanie, przy wierszu, niech to będzie pretekst do wspólnej rozmowy, nie tylko o poezji

– powiedziała Magdalena Kotula z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w rozmowie z Radiem ESKA.

Zwieńczeniem nowohuckich obchodów będzie Norwid Festiwal 2021 pod hasłem: „Dopokąd idę!…”, który odbędzie się w dniach 26-28 listopada.

200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

Wybitny twórca romantyczny, poeta, prozaik, dramatopisarz, rzeźbiarz, malarz i rysownik urodził się 24 września 1821 roku w miejscowości Laskowo-Głuchy. Był wielkim erudytą, obywatelem świata, a zarazem skromnym człowiekiem.

Został odkryty dopiero w okresie Młodej Polski i stopniowo znajdował sobie należne miejsce w literaturze. Dzisiaj uważany jest za artystę, którego twórczość może być inspiracją dla współczesnych. Norwid jako jedyny z wieszczów narodowych był w Krakowie za swojego życia i zostawił po tym ślad w swojej twórczości. 

23 maja 1993 r. w 110-lecie śmierci Norwida w Krypcie Wieszczów Katedry na Wawelu umieszczono tablicę epitafijną Norwida wykonaną przez Czesława Dźwigaja.

eska.pl, krakow.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY