Przedsiębiorcy chcą więcej Ukraińców, choć ich liczba bije już rekordy

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Zdaniem przedsiębiorców niedobór pracowników z zagranicy rośnie pomimo ich zwiększonego napływu. – Pomimo że cały czas napływają pracownicy z Ukrainy, nie zaspokaja to potrzeb rynku – stwierdził dyrektor generalny Gremi Personal.
  • Prezes agencji zatrudnienia Personnel Service: Dzisiaj największym wyzwaniem jest zdobycie pracowników.
  • Według dziennika „Rzeczpospolita” z podobnymi problemami zmagają się wszystkie agencje rekrutujące obcokrajowców.
  • Wśród przyczyn niedoboru pracowników ze Wschodu „Rzeczpospolita” wymienia m.in. odbicie w gospodarce i rosnący popyt na ręce do pracy.
  • Zobacz także: Ukraina. Przyjęto ustawę zakazującą antysemityzmu

Zapotrzebowanie na Ukraińców rośnie

W czwartek „Rzeczpospolita” poinformowała, że „choć liczba pracowników ze Wschodu bije rekordy, agencje pracy nie są w stanie wypełnić wakatów”. Okazuje się, że zapotrzebowanie przedsiębiorców na Ukraińców stale rośnie.

– O ile wcześniej zabiegaliśmy o klientów, o tyle dzisiaj największym wyzwaniem jest zdobycie pracowników

– powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji cudzoziemców, głównie Ukraińców.

Dodał, że w najbliższych tygodniach ma zamówienia na prawie 2,5 tys. pracowników z Ukrainy. Jest to ponaddwukrotnie więcej niż liczba dostępnych kandydatów.

Według dziennika z podobnymi problemami zmagają się wszystkie agencje rekrutujące obcokrajowców. Twierdzą też, że  w IV kwartale, gdy przybędzie prac sezonowych, sytuacja będzie trudniejsza. 

Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal poinformował, że ich agencja ma obecnie ok. 2 tys. wakatów. 

– Pomimo że cały czas napływają pracownicy z Ukrainy, nie zaspokaja to potrzeb rynku

– stwierdził.

Natomiast Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający Otto Work Force w Europie Środkowej, uważa, że jego agencja tygodniowo mogłaby skierować do pracy nawet 1000 cudzoziemców więcej, gdyby mogła ich zdobyć.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Według danych Otto Work Force, obecnie 513 tys. obcokrajowców posiada ważne zezwolenia na dłuższy pobyt w Polsce. Jak podaje „Rzeczpospolita”, to o 10 tys. więcej niż przed miesiącem, głównie dzięki większej liczbie Ukraińców (287 tys.).

Wśród przyczyn niedoboru pracowników ze Wschodu „Rzeczpospolita” wymienia odbicie w gospodarce i rosnący popyt na ręce do pracy. Odpowiedzialne są też za to inne państwa, które zwiększają konkurencję.

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY