KGHM zbuduje elektrownie jądrowe w Polsce. I to już niedługo

Dodano   12  
  Loading
Tradycyjna elektrownia jądrowa

Tradycyjna elektrownia jądrowa / Fot. Pixabay

W 2029 roku ma zacząć funkcjonować pierwszy reaktor jądrowy, powstały na mocy porozumienia pomiędzy KGHM Polska Miedź, NuScale Power LLC i PBE Molecule.

Porozumienie ma obowiązywać do 23 września 2024 roku. Ma polegać na rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR (small modular reactors – małych reaktorów modularnych) – od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW.

Projekt dotyczący SMR ma zostać zrealizowany do końca 2030 roku. Pierwszy z reaktorów nuklearnych ma zacząć funkcjonować już rok wcześniej.

Zarząd KGHM Polska Miedź informuje, że w dniu dzisiejszym wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy KGHM Polska Miedź, NuScale Power LLC – producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR (small modular reactors – małych reaktorów modularnych) i PBE Molecule – firmą doradczą, dotyczącego przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii – poinformowano w komunikacie spółki.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. W czerwcu br. Synthos zawarł umowę ramową z PKN Orlen. Obie firmy mają ustalić obszar współpracy, m.in. w dziedzinie SMR. Z kolei pod koniec sierpnia Synthos i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego 4-6 reaktorów BWRX-300.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Syntax
Gość
Syntax
24 września 2021 08:27

Ktoś w to jeszcze uwierzy? Szkoda gadać

Wojciech
Gość
Wojciech
24 września 2021 20:27
Reply to  Syntax

Ciągle liczę że w końcu ktoś oprzytomnieje i nic z tego nie wyjdzie. I nie dlatego, że się czegoś boję ale dlatego, że nie mamy własnej technologii, złóż uranu, kadry inżynierskiej, środków finansowych ani nawet odpowiedniego miejsca.
Natomiast mamy od cholery węgla, który bardzo tanio i łatwo można przekształcać w wodór poprzez podziemne zgazowywanie. Bez obcych technologii, bez obcych kapitałów, bez zanieczyszczeń, bez płacenia złodziejskich opłat pseudo klimatycznych i bez uzależniania Polski od kogokolwiek. N
Niestey żytdowski rząd PiS-u na pewno na to nie pójdzie bo przecież bracia żydzi muszą zarobić.

Tomasz
Gość
Tomasz
25 września 2021 11:34
Reply to  Wojciech

Nie wiem gdzie się Pan chemii i fizyki uczył ale żeby zamienić węgiel w wodór to ja jeszcze nie słyszałem. Tzn. da się ale tylko w reaktorze jądrowym:) Aha, złoża uranu są w Polsce: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej szacuje, że Polska dysponuje łącznie ok. 100 tys. ton uranu naturalnego. Złoża są eksplatowane od 1947 roku.

Last edited 27 dni temu by Tomasz
hens
Gość
hens
26 września 2021 12:34
Reply to  Tomasz

W złe miejsca szanowny ucho przykłada. A nos niezawodnie wskazuje uran, prawda!?

mersseman
Gość
mersseman
24 września 2021 10:02

U nas sie buduje takie elektrownie,a w Belgii wygasza.Bedzie elektrownia na gaz ha,ha

Wojciech
Gość
Wojciech
24 września 2021 20:21
Reply to  mersseman

Belgowie dziesiątkami tysięcy mordowali czarnych i obcinali im kończyny. Czy to powód żebyśmy tobili to samo? Więcej Belgów i Holendrów walczyło u Hitlera niż Polaków u aliantów czy to wzór do naśladowania?

Tomasz
Gość
Tomasz
25 września 2021 11:39
Reply to  mersseman

Belgowie kupują uran z Polski 🙂

hens
Gość
hens
26 września 2021 12:35
Reply to  Tomasz

Proszzz… jaki się tu trafił lobbysta atomowy.

hens
Gość
hens
26 września 2021 12:43
Reply to  Tomasz

Kupują uran i zamykają elektrownie? To co z nim robią, sprzedadzą go ‘polsce’?

maras
Gość
maras
26 września 2021 12:59
Reply to  Tomasz

Bredzisz, człowieku. “W Polsce nie pracuje żadna kopalnia uranu” – https://pulaski.pl/wp-content/uploads/2015/02/raport_puaskiego_nr_3_10.pdf

hens
Gość
hens
26 września 2021 12:32

Solorz, KGHM, kto jeszcze? Michnik? Środa? Kto? I kto będzie sprzątał po ewentualnym czarnobylnięciu tych “elektrowni”?

Nieustanne okładanie polskiego węgla podatkami doprowadziło do jego nieopłacalność!!! Ale, o dziwo, kopalnie w ‘polsce’ chce kupić Australia i niemcy!

Co będzie jeśli te elektrownie też staną się “nieopłacalne” i KGHM upadnie?

Wtedy stanie się to o czym profetycznie pisał Nowy Pompon – “Wydobycie diamentów z drugiego co do wielkości złoża na świecie w Bieszczadach prawdopodobnie nieopłacalne”.

hens
Gość
hens
26 września 2021 16:21

Zwróćmy uwagę, doprowadzili do ruiny niezwykle dochodowy przemysł wydobywczy w branży węglowej. Teraz dobijają branżę wydobycia miedzi wpędzając ją w obce dla niej inwestycje!

A kiedy kupiłem miedziany drut, to okazał się on być …Z CHIN! Widocznie ‘polsce’ nie opłaca się to, co Chińczykom nie sprawia żadnej trudności, z dowiezieniem tego kłębka drutu do ‘polski’ włącznie!

Dobrze, że rząd nie ma żony, bo też musiałby ją obskakiwać Chińczyk.

POLECAMY