KGHM zbuduje elektrownie jądrowe w Polsce. I to już niedługo

Dodano   12
  LoadingDodaj do ulubionych!
Tradycyjna elektrownia jądrowa

Tradycyjna elektrownia jądrowa / Fot. Pixabay

W 2029 roku ma zacząć funkcjonować pierwszy reaktor jądrowy, powstały na mocy porozumienia pomiędzy KGHM Polska Miedź, NuScale Power LLC i PBE Molecule.

Porozumienie ma obowiązywać do 23 września 2024 roku. Ma polegać na rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR (small modular reactors – małych reaktorów modularnych) – od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW.

Projekt dotyczący SMR ma zostać zrealizowany do końca 2030 roku. Pierwszy z reaktorów nuklearnych ma zacząć funkcjonować już rok wcześniej.

Zarząd KGHM Polska Miedź informuje, że w dniu dzisiejszym wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy KGHM Polska Miedź, NuScale Power LLC – producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR (small modular reactors – małych reaktorów modularnych) i PBE Molecule – firmą doradczą, dotyczącego przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii – poinformowano w komunikacie spółki.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. W czerwcu br. Synthos zawarł umowę ramową z PKN Orlen. Obie firmy mają ustalić obszar współpracy, m.in. w dziedzinie SMR. Z kolei pod koniec sierpnia Synthos i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego 4-6 reaktorów BWRX-300.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY