Błaszczak ws. kopalni Turów: Mamy do czynienia z nierównym traktowaniem. Czesi i Niemcy stosują identyczne metody

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak / fot. Twitter

Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że mamy do czynienia z nadużyciem. – Turów nie może być zamknięty, tak jak chce tego Unia Europejska – stwierdził.

Decyzją TSUE Polska ma zapłacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Natomiast premier Mateusz Morawiecki odwołał swój udział w Szczycie Demograficznym w Budapeszcie z powodu sporu o Turów.

Błaszczak ws. kopalni Turów

– Zostały podjęte działania o charakterze prawnym wskazujące na to, że przekroczono kompetencje

– powiedział w czwartek na antenie Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, komentując decyzję TSUE o nałożeniu kar na Polskę.

Zaznaczył, że polski rząd stosuje wszystkie środki, żeby ochronić kopalnie w  Turowie. Wskazał jednocześnie, że jest ona ważna dla polskiego systemu elektroenergetycznego.

– W sytuacji, w której rosną ceny energii, w sytuacji, w której nie są równo traktowani partnerzy, bo przecież wszyscy doskonale wiemy, że Turów położony jest w tym trójkącie na styku granic trzech państw, Niemiec, Czech i Polski

– powiedział.

„Mamy do czynienia z nierównym traktowaniem”

Wskazał, że na terenie Czech i Niemiec są kopalnie, które stosują identyczne metody wydobycia węgla brunatnego. Minister obrony mówił o „nadużyciu”, jeśli chodzi o decyzję TSUE w tej sprawie.

– Mamy do czynienia z religią klimatyczną. My nie ulegamy tej presji. (…) Stanowczo będziemy domagać się, żeby przestrzegać prawa. Będziemy pokazywać, że mamy do czynienia z nierównym traktowaniem. Inaczej traktowane są kopalnie w Czechach, które leżą w sąsiedztwie. Turów nie może być zamknięty, tak jak chce tego Unia Europejska

– dodał Błaszczak.

dorzeczy.pl wp.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY