Zagraniczne fundusze hurtowo skupują mieszkania od deweloperów. Polacy nie mogą liczyć na tanie lokalizacje

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. Pixabay

Zagraniczne fundusze kupują dziś hurtowo mieszkania w Polsce, aby je potem wynajmować. W najbliższych latach takich transakcji może być więcej. Niestety, podbija to ceny mieszkań. Z punktu widzenia ekspertów sytuacja jest dobra, gdyż młodzi Polacy stają się coraz bardziej mobilni i wolą wynajmować mieszkania.
  • Portal money.pl alarmuje o hurtowych nabyciach mieszkań przez zagraniczne fundusze deweloperskie.
  • Firmy wykorzystując początkowy trend w wynajmowania mieszkań, zaczęli napędzać ten wzrost oferując zaporowe ceny dla Polaków, którym marzy się kupno swojego lokum.
  • Problemy finansowe, które napiętrzyły się w trakcie kryzysu epidemicznego tylko spotęgowały te działania.
  • Zobacz także: Propaganda rządu oswoi Polaków z drogim prądem? Ziemkiewicz: “Bóg rozum im odebrał”

Polski rynek mieszkaniowy od lat przeżywa okres cyklicznego wzrostu cen. Podyktowane jest to wyższymi kwotami jakie trzeba uiścić za materiały budowlane i pensje dla pracowników. Dodatkowo za coraz wyższe ceny mieszkań odpowiadają zagraniczne fundusze, które wykorzystując mniejszą zamożność Polaków, wykupują hurtowo mieszkania. Dochodzi do sytuacji, gdy skupowane są całe bloki, a nawet osiedla. Często zdarza się to już na etapie projektowania.

Według raportu brytyjskiej firmy JLL jasno wynika, że takie sytuacje będą się zdarzać coraz częściej. Zagraniczni inwestorzy wykorzystują okazję z ich punktu widzenia tanich mieszkań w Polsce. Pod wynajem szykowanych jest 24 tysiące nowych mieszkań. W większości z nich to projekty zamówione przez zagraniczne fundusze.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

W ostatnim czasie fundusz NREP za jednym razem kupił za 100 mln euro ponad tysiąc mieszkań. Budowy większości z nich nawet nie rozpoczęto. Wcześniej szwedzki fundusz Heimstaden Bostad kupił 2,5 tys. mieszkań w Polsce od spółki Budimex Nieruchomości. Za cały pakiet mieszkań na różnym etapie realizacji Szwedzi zapłacili 1,4 mld zł.

Zdaniem jednego z ekspertów młodzi Polacy przed 35 rokiem życia wiodą bardziej mobilne życie, a to nie sprzyja stałemu osadnictwu, dlatego wynajem mieszkania jest dla nich lepszą opcją. Sytuacja związana z epidemią koronawirusa tylko pogłębiła to zjawisko.

Z najnowszych badań wynika, że Polacy zmienili swoje nawyki. Zwłaszcza osoby do 35. roku życia chcą być bardziej mobilne i niekoniecznie chcą kupować mieszkania, wolą je wynajmować. Pandemia przyspieszyła ten proces. W efekcie w ostatnim czasie mamy rekordową liczbę zapytań o rynek najmu

– powiedział Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium.

Do tej pory inwestowały one głównie na rynku nieruchomości komercyjnych, czyli m.in. biur i galerii handlowych, które odczuły skutki pandemii. Teraz zainteresowały się rynkiem mieszkaniowym. Zaczęły też szukać rynków z większym potencjałem i w ten sposób na ich celowniku znalazła się Polska – wyjaśnia Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości.

Inny z ekspertów od nieruchomości, obcy kapitał inwestował przede wszystkim w biura i galerie handlowe, które odczuły skutki epidemii. Jednakże to im nie wystarczyło i zainteresowali się rynkiem mieszkaniowym. Polska wydawała im się najbardziej kusząca pod względem potencjału ekonomicznego.

Do tej pory inwestowały one głównie na rynku nieruchomości komercyjnych, czyli m.in. biur i galerii handlowych, które odczuły skutki pandemii. Teraz zainteresowały się rynkiem mieszkaniowym. Zaczęły też szukać rynków z większym potencjałem i w ten sposób na ich celowniku znalazła się Polska

– ocenił ekspert od nieruchomości, Tomasz Błeszyński.

buisnessinsider.com.pl, money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY