USA: Joe Biden spotkał się z Borisem Johnsonem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
USA BRITAIN DIPLOMACY

USA BRITAIN DIPLOMACY / PAP/EPA/Al Drago / POOL

Podczas spotkania przywódców USA i Wielkiej Brytanii Joego Bidena i Borisa Johnsona poruszono kluczowe dla obu państw tematy. Są to m.in: współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, sytuacja w Afganistanie, walka ze zmianami klimatycznymi i z pandemią koronawirusa, umowa o wolnym handlu
  • Wtorkowa rozmowa w Białym Domu była drugim spotkaniem nowego prezydenta USA i premiera Wielkiej Brytanii.
  • Politycy z zadowoleniem przyjęli bliską współpracę obu krajów w czasie wycofywania się z Afganistanu. Zgodzili się także, że należy użyć wszystkich będących do dyspozycji narzędzi dyplomatycznych i humanitarnych, by zachować zdobycze osiągnięte w Afganistanie.
  • Johnson wyraził zadowolenie ze złożonego przez Joe Bidena na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ zapewnienia. Chodzi o deklarację, że USA podwoją swoje zobowiązania w zakresie finansowania działań związanych z klimatem.
  • Zobacz także: Spór o Turów w Zjednoczonej Prawicy. Kto jest winny?

Wtorkowa rozmowa w Białym Domu była drugim spotkaniem nowego prezydenta USA i premiera Wielkiej Brytanii. Poprzednie odbyło się w czerwcu podczas szczytu państw grupy G7 w Carbis Bay. To właśnie tam obaj politycy rozmawiali z premierem Australii na temat ogłoszonego w zeszłym tygodniu nowego trójstronnego sojuszu obronnego AUKUS. Teraz Joe Biden spotkał się z Borisem Johnsonem w Waszyngtonie.

„Prezydent i premier zgodzili się, że nowy sojusz AUKUS, ogłoszony w zeszłym tygodniu, jest jasnym wyrazem wspólnych wartości Wielkiej Brytanii i Ameryki oraz ich podejścia do świata. Podkreślili ważną rolę, jaką sojusz będzie odgrywał w promowaniu pokoju i stabilności na całym świecie, wykorzystując brytyjską, amerykańską i australijską wiedzę do rozwiązywania przyszłych wyzwań” – poinformowało w wydanym komunikacie biuro Borisa Johnsona.

Joe Biden spotkał się z Borisem Johnsonem w Waszyngtonie.

Jak przekazano, politycy z zadowoleniem przyjęli bliską współpracę obu krajów w czasie wycofywania się z Afganistanu. Zgodzili się, że należy użyć wszystkich będących do dyspozycji narzędzi, by zapobiec kryzysowi humanitarnemu i zachować zdobycze osiągnięte w Afganistanie. Zgodzili się, że jakiekolwiek międzynarodowe uznanie talibów musi być skoordynowane i uzależnione od przestrzegania przez tę grupę praw człowieka.

Johnson wyraził zadowolenie ze złożonego przez Joe Bidena na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ zapewnienia. Chodzi o deklarację mówiącą, że USA podwoją swoje zobowiązania w zakresie finansowania działań związanych z klimatem. Obaj politycy uznali, że G7 muszą wywiązać się z obietnic stopniowego wycofywania się z używania węgla i wspierania krajów rozwijających się w czystym rozwoju.

Według wydanego oświadczenia Johnson i Biden zgodzili się, że należy zwiększyć międzynarodowy dostęp do szczepionek przeciw COVID-19. Należy to zrobić, aby wywiązać się z zobowiązania podjętego w Carbis Bay do zaszczepienia świata do końca przyszłego roku. Wskazali, że skutecznie prowadzone szczepienia w Wielkiej Brytanii i USA odegrały kluczową rolę w zapowiedzianym wznowieniu możliwości podróży między obu krajami.

W brytyjskim oświadczeniu wspomniano też, że obaj przywódcy zgodzili się kontynuować prace na rzecz przyszłego pełnego porozumienia o wolnym handlu. Jak wskazują media, Johnsonowi nie udało się jednak uzyskać zobowiązania Bidena, że taka umowa zostanie zawarta do końca 2024 r. W związku z tym media podały, powołując się na źródła rządowe, że Wielka Brytania może rozważyć alternatywne rozwiązania. Wśród nich jest mowa o przystąpieniu do istniejącej umowy o wolnym handlu między USA, Kanadą i Meksykiem.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY