Nowe postępowanie KRRiT zamiast „Lex TVN”. Co z koncesjami pozostałych kanałów?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
TVN

TVN / Fot. You Tube/tevebits

Wkrótce KRRiT ma rozpocząć postępowanie wzywające TVN do dostosowania struktury właścicielskiej do obowiązujących przepisów.
  • Za kilka dni tj. 26 września upływa koncesja TVN 24 w Polsce. Do tego czasu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji musi podjąć decyzję ws. amerykańskiego koncernu Discovery.
  • Członkowie Rady podkreślają, że omijanie polskich przepisów nie będzie dłużej tolerowane.
  • Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski może uruchomić art. 10 ustawy o radiofonii i telewizji, który ma skłonić amerykańskiego giganta do wycofania się z udziałów w spółce.
  • Przedstawiciele spółki TVN podkreślają, że nie zamierzają się poddawać i będą podawać do sądu członków rady lub przekażą udziały europejskiemu funduszowi inwestycyjnemu.
  • Zobacz także: Terlecki o nowelizacji Lex TVN: Zaskoczymy dziennikarzy. Wprowadzimy ją znienacka

Członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zgłaszają pretensje do grupy TVN. Ich zdaniem koncesje nabyte przez grupę Discovery nie spełniają kryterium zawartego w ustawie o radiofonii i telewizji. Z tych zapisów wynika, że właściciel koncesjonowanego nadawcy powinien mieć zarejestrowaną siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski niejednokrotnie zwracał uwagę na fakt, że spółka Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie zarejestrowana jest na tamtejszym lotnisku i oficjalnie nie zatrudnia żadnego pracownika.

Z racji tego, że Polish Television Holding należy do amerykańskiego koncernu medialnego Discovery, jest to uznawane przez członków KRRiT za obejście polskiego prawa. W takim przypadku ustawa lex TVN zabraniałaby takich praktyk, a więc Amerykanie musieliby odsprzedać większościowy pakiet.

Swoją deklarację weta wobec tej ustawy złożyć już prezydent Andrzej Duda. Rząd Mateusza Morawieckiego, będzie chciał posłużyć się członkami krajowej rady medialnej, pomijając kwestie ustawodawcze.

KRRiT wszczyna odrębne postępowanie

Według ostatnich doniesień umieszczonych na portalu wirtualnemedia.pl, prezes KRRiT zamierza sięgnąć po artykuł 10 ustawy o radiofonii i telewizji, mówiący o zawieszeniu działalności danego nadawcy, jeśli ten narusza przepisy ustawy lub koncesji.

Przewodniczący Krajowej Rady może wezwać dostawcę usługi medialnej do zaniechania działań w zakresie dostarczania usług medialnych, jeżeli naruszają one przepisy ustawy, uchwały Krajowej Rady lub warunki koncesji. Przewodniczący Krajowej Rady na podstawie uchwały Rady może wydać decyzję nakazującą zaniechanie przez dostawcę usługi medialnej działań w zakresie, o którym mowa w ust. 3

– czytamy w ustawie.

Rzecznik prasowa KRRiT potwierdziła doniesienia, zapewniając, że struktura właścicielska w spółce TVN musi uleć zmianie, jeśli chce ona kontynuować nadawanie na terenie naszego kraju.

W trakcie omawiania projektu uchwały o udzielenie koncesji zastrzeżono, że jej podjęcie, nie zamyka  kwestii związanych z dostosowaniem struktury właścicielskiej Spółki TVN do zapisów ustawy. W związku z tym, będzie prowadzone odrębne postępowanie, zobowiązujące Spółkę TVN do dostosowania swojej struktury właścicielskiej do obowiązujących przepisów

– powiedziała Teresa Brykczyńska.

Jeśli TVN Grupa Discovery nie dostosuje się do zaleceń KRRiT w sprawie zmiany struktury właścicielskiej w wyznaczonym czasie, kanały naziemne należące do Grupy (TVN, TVN7, TTV i Metro) mogą stracić koncesję. Zostałyby wówczas rozpisane konkursy o miejsca na multipleksach, które obecnie zajmują.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TVN Grupa Discovery gotowa na różne warianty

Wirtualne Media informują, że amerykańscy właściciele nie zamierzają odpuścić i są przygotowani na różne warianty wydarzeń. Jeżeli do 26 września tj. do dnia, kiedy kończy się koncesja dla TVN 24, KRRiT nie podejmie decyzji to wystąpią na drogę sądową. Niewykluczone, że procesy będą toczyły się wobec konkretnych członków rady. W przypadku, gdyby ustawa lex TVN została przyjęta zarówno przez Sejm oraz Prezydenta, to wówczas Discovery powierzy swoje udziały zamkniętemu funduszowi europejskiemu. Wówczas to nie będą mogły one zostać podkupione przez inny podmiot.

W TVN Grupie Discovery trwają też prace nad stworzeniem biura w Holandii. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może tam znaleźć zatrudnienie nawet 20 osób. Niedawno do zarządu Polish Television Holding trafiła Katarzyna Kieli, dyrektor zarządzająca Discovery EMEA. W TVN słychać, że w Holandii pracować może też zastępca redaktora naczelnego TVN24 Kamil de Virion. W ten sposób spółka chce spełnić kryteria obowiązujące w Holandii (od końca sierpnia posiada koncesję dla TVN24 wydaną w tym kraju) i odrzucać oskarżenia KRRiT o „spółkach-słupach”.

Koncesja holenderska pozwoli nam kontynuować nadawanie TVN24 tylko w sytuacji, gdy KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu nam koncesji do 26 września. Wciąż czekamy na przedłużenie koncesji dla TVN24 w Polsce i mamy nadzieję, że zostanie ona przyznana zgodnie z obowiązującym prawem. Wymagania co do uzyskania licencji na nadawanie są regulowane przez prawodawstwo europejskie. Oczywiście jeśli mielibyśmy skorzystać z koncesji holenderskiej, będziemy to robić zgodnie z prawem unijnym i wymaganiami regulatora holenderskiego

– powiedziała Katarzyna Issat, szef ds. komunikacji korporacyjnej TVN.

wirtualnemedia.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY