KRRiT przedłużyła koncesję dla TVN24

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Siedziba TVN

Siedziba TVN / Fot. Wikimedia Commons

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję dla TVN24. Za opowiedziała się czwórka z piątki członków KRRiT.
  • Dotychczasowa polska koncesja TVN24 kończy ważność 26 września.
  • W stanowisku Rada zwraca się m.in. do premiera o zmiany w prawie dotyczące własności nadawców oraz domaga się wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. 
  • Przewodniczący KRRiT ma zwrócić się też do premiera o „podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uporządkowanie regulacji prawnych”.
  • Zobacz także: Nowe postępowanie KRRiT zamiast „Lex TVN”. Co z koncesjami pozostałych kanałów?

KRRiT przedłuży koncesję dla TVN24

KRRiT przyjęła w środę uchwałę w sprawie „podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

O tym, że uchwała została przyjęta jednogłośnie poinformowała rzecznik prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska.

– Ta uchwała jest efektem wielomiesięcznych analiz prowadzonych w ramach postępowania koncesyjnego

– powiedziała.

Zaznaczyła, że dotyczy ona funkcjonowania podmiotów gospodarczych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podkreśliła, że gdyby nie ta uchwała, niemożliwe byłoby głosowanie nad koncesją. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku KRRiT przedłużyła polską koncesję dla innej stacji należącej do amerykańskiego Discovery – nadającej naziemnie TTV. Wówczas Rada nie deklarowała publicznie potrzeby wydawania takiej uchwały, ani zmian w strukturze właścicielskiej nadawcy. Podobnie w innych przypadkach przedłużania polskich koncesji dla stacji należących do Discovery. W świetle obecnie podnoszonych wątpliwości przez KRRiT, jej wcześniejsze działania negatywnie rzutują na ocenę tej instytucji.

KRRiT zapowiedziała także wezwanie stosownych organów o wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie zgodności art. 35 ustawy medialnej z Konstytucją RP. Na podstawie tego art. koncesje są udzielane także nadawcom pośrednio kontrolowanym przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Grupa TVN należy od ponad 6 lat w 100 proc. do kapitału amerykańskiego.

– Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdza, że w jej ocenie, w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji w zakresie rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych w Polsce podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49%

– czytamy w uchwale przyjętej w środę przez KRRiT.

Przewodniczący KRRiT ma się również zwrócić do premiera „z wnioskiem o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uporządkowanie regulacji prawnych” w tym zakresie. 

– W trakcie omawiania projektu uchwały o udzielenie koncesji zastrzeżono, że jej podjęcie, nie zamyka  kwestii związanych z dostosowaniem struktury właścicielskiej Spółki TVN do zapisów ustawy. W związku z tym, będzie prowadzone odrębne postępowanie, zobowiązujące Spółkę TVN do dostosowania swojej struktury właścicielskiej do obowiązujących przepisów

– tłumaczy rzecznik prasowy KRRiT.

wirtualnemedia.pl, wprost.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY