KRRiT przedłużyła koncesję dla TVN24

Dodano   1  
  Loading
Siedziba TVN

Siedziba TVN / fot. Wikimedia commons

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję dla TVN24. Za opowiedziała się czwórka z piątki członków KRRiT.
  • Dotychczasowa polska koncesja TVN24 kończy ważność 26 września.
  • W stanowisku Rada zwraca się m.in. do premiera o zmiany w prawie dotyczące własności nadawców oraz domaga się wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. 
  • Przewodniczący KRRiT ma zwrócić się też do premiera o „podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uporządkowanie regulacji prawnych”.
  • Zobacz także: Nowe postępowanie KRRiT zamiast „Lex TVN”. Co z koncesjami pozostałych kanałów?

KRRiT przedłuży koncesję dla TVN24

KRRiT przyjęła w środę uchwałę w sprawie „podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

O tym, że uchwała została przyjęta jednogłośnie poinformowała rzecznik prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska.

– Ta uchwała jest efektem wielomiesięcznych analiz prowadzonych w ramach postępowania koncesyjnego

– powiedziała.

Zaznaczyła, że dotyczy ona funkcjonowania podmiotów gospodarczych spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podkreśliła, że gdyby nie ta uchwała, niemożliwe byłoby głosowanie nad koncesją. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku KRRiT przedłużyła polską koncesję dla innej stacji należącej do amerykańskiego Discovery – nadającej naziemnie TTV. Wówczas Rada nie deklarowała publicznie potrzeby wydawania takiej uchwały, ani zmian w strukturze właścicielskiej nadawcy. Podobnie w innych przypadkach przedłużania polskich koncesji dla stacji należących do Discovery. W świetle obecnie podnoszonych wątpliwości przez KRRiT, jej wcześniejsze działania negatywnie rzutują na ocenę tej instytucji.

KRRiT zapowiedziała także wezwanie stosownych organów o wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o sprawdzenie zgodności art. 35 ustawy medialnej z Konstytucją RP. Na podstawie tego art. koncesje są udzielane także nadawcom pośrednio kontrolowanym przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Grupa TVN należy od ponad 6 lat w 100 proc. do kapitału amerykańskiego.

– Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdza, że w jej ocenie, w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa, nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji w zakresie rozpowszechniania programów radiowych lub telewizyjnych w Polsce podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowy podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49%

– czytamy w uchwale przyjętej w środę przez KRRiT.

Przewodniczący KRRiT ma się również zwrócić do premiera „z wnioskiem o podjęcie prac legislacyjnych mających na celu uporządkowanie regulacji prawnych” w tym zakresie. 

– W trakcie omawiania projektu uchwały o udzielenie koncesji zastrzeżono, że jej podjęcie, nie zamyka  kwestii związanych z dostosowaniem struktury właścicielskiej Spółki TVN do zapisów ustawy. W związku z tym, będzie prowadzone odrębne postępowanie, zobowiązujące Spółkę TVN do dostosowania swojej struktury właścicielskiej do obowiązujących przepisów

– tłumaczy rzecznik prasowy KRRiT.

wirtualnemedia.pl, wprost.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Artamator
Gość
Artamator
22 września 2021 21:04

Czyli pozwalamy nadal na bezkarne
szkalowanie Polski, plucie na Polaków, ośmieszanie ich we własnych domach, prezentacja prymitywnej kultury amerykańskiej, obrażanie naszej wiary. Brawo nasz kolaboracyjny rząd. Polski już nie ma

POLECAMY