Coroczne badanie praktyk religijnych. Liczenie wiernych w kościołach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
wierni w kościele

Wierni w kościele / Fot. Flickr

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach katolickich w Polsce odbędzie się doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych. Polega ono na liczeniu katolików uczestniczących we mszy i przystępujących do komunii.
  • Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października.
  • W tym roku zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych odbędzie się nieco wcześniej niż było to praktykowane, czyli w najbliższą niedzielę 26 września
  • Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego jako Zakład Socjologii Religii.
  • Zobacz także: Płot na granicy z Białorusią. Sprawdź, jak długie jest ogrodzenie

Liczenie wiernych w kościołach odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

W tym roku zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) odbędzie się nieco wcześniej niż było to praktykowane, czyli w najbliższą niedzielę 26 września – podano w komunikacie na stronie diecezji warszawsko-praskiej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Liczenie wiernych w kościołach. Wyniki sprzed 2 lat

Z opublikowanego w grudniu 2020 r. raportu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (ISKK) wynika, że w 2019 r. wskaźnik dominicantes, dotyczący uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św., wyniósł 36,9 proc. Wskaźnik communicantes, dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św., wyniósł 16,7 proc.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY