Talibowie zwolnili wszystkie kobiety sędziów i wypuścili przestępców

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Afgańskie kobiety

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/STRINGER

Talibowie zwolnili z pracy wszystkie sędziny, a z więzień wypuścili skazanych przez nie przestępców. Kobiety żyją teraz w strachu obawiając się zemsty.
  • Jedna ze zwolnionych kobiet: Nie czujemy się bezpiecznie, ci przestępcy nastają ma moje życie, życie mojej rodziny. Nie daj Boże, jeśli szukają zemsty.
  • CNN podało, że wszyscy sędziowie, którzy pracowali za poprzedniego rządu zostali zastąpieni przez talibskich następców.
  • Amerykańskie Stowarzyszenia Kobiet Sędzi (IAWJ) i inne organizacje usiłują udzielić pomocy kobietom z Afganistanu. 
  • Zobacz także: Afgańczycy wystosowali żądania wobec Niemiec. “Oczekujemy pomocy finansowej”

Talibowie podczas marszu na Kabul uwolnili tysiące przestępców, którzy przebywali w więzieniach w całym Afganistanie. Jednocześnie zwolnili wszystkie kobiety sędziów, około 250 kobiet. Teraz obawiają się one zemsty ze strony uwolnionych przestępców.

Talibowie zwolnili wszystkie kobiety sędziów

W rozmowie z CNN Nabila, jedna z kobiet, która straciła pracę opowiedziała o swoim strachu przed represjami. Ze względów bezpieczeństwa stacja podała tylko jej imię. Kobieta próbuje nie dać się wyśledzić. Zmieniła swoje numery telefonów, a teraz rodzina co kilka dni przenosi się z domu do domu.

– Nie czujemy się bezpiecznie, ci przestępcy nastają ma moje życie, życie mojej rodziny. Nie daj Boże, jeśli szukają zemsty. Dzień lub dwa po przybyciu talibów do Kabulu zadzwoniono na mój prywatny numer telefonu i grożono mi zemstą i zabiciem 

– powiedziała Nabila.

Sędzia Vanessa Ruiz z amerykańskiego Stowarzyszenia Kobiet Sędzi powiedziała, że zaraz po przejęciu władzy przez talibów kilkadziesiąt kobiet sędziów uciekło z Afganistanu, a pozostałe się ukrywają.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

CNN podało, że wszyscy sędziowie, którzy pracowali za poprzedniego rządu – kobiety i mężczyźni – zostali zastąpieni przez talibskich następców. Zdaniem Ruiz kobiety będące sędziami będą bardziej narażone na ataki ze strony reżimu, który przypisuje większe znaczenie mężczyznom. Ponadto wiele kobiet sędzi prowadziło trudne sprawy przemocy wobec kobiet. Chodzi m.in. o gwałty, morderstwa i przemoc w rodzinie.

– Sprawcy przestępstw byliby źli na każdego sędziego, który ich skazał, ale to, że kobieta miała władzę i osądzała mężczyznę, to wściekłość zupełnie innego rodzaju

– stwierdziła sędzia Ruiz.

IAWJ i inne organizacje usiłują pomóc kobietom. Twierdzą, że „rządy muszą być sprawniejsze, bardziej hojne w udzielaniu prawa wjazdu ludziom, którzy są teraz w Afganistanie w niebezpieczeństwie”. Apelują też o ograniczenie biurokracji.

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY