Zamach terrorystyczny na uniwersytet w Permie. Zginęło sześć osób

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zamach terrorystyczny w Permie

Zamach terrorystyczny na rosyjskiej uczelni w Permie / Fot. EPA/PAP/Federalny Rosyjski Komitet Śledczy

Federalny Komitet Śledczy w Rosji poinformował, że w strzelaninie na terenie uczelni w Permie na Przeduralu zginęło sześć osób. Wcześniej informowano o ośmiu ofiarach śmiertelnych. Dane o sześciu zabitych potwierdziło także ministerstwo zdrowia Rosji. Według wstępnych doniesień napastnik to 18-letni student, który został zatrzymany. Rannych jest co najmniej 28 osób.
  • W godzinach porannych w Permie doszło do zamachu terrorystycznego na lokalny uniwersytet.
  • Za atakiem stoi 18-letni Timur Bekmansurow, który jest wyznania muzułmańskiego.
  • Postrzelił on śmiertelnie sześć osób, w tym ochroniarza uczelni, którego zabił z zimną krwią.
  • Napastnik w trakcie starcia z policją został ranny, gdy wystrzelił w kierunku jednego z funkcjonariuszy.
  • Studenci uciekali przed sprawcą ze znaczącej wysokości z okien uczelni. Wielu z nich w ten sposób doznało złamania nóg lub innych urazów.
  • Do pobliskich szpitali trafiło łącznie 28 osób w tym siedmiu ciężko rannych.
  • Zobacz także: Wybory w Rosji. Policja zatrzymuje opozycjonistów

Napastnik zaczął strzelać na kampusie uczelni, a potem wszedł do jednego z budynków. Studenci ukryli się w salach, niektórzy wyskakiwali z okien budynku. Na terenie uczelni znajdowało się w tym czasie około trzech tysięcy osób.

Część poszkodowanych osób została postrzelona przez sprawcę zamachu terrorystycznego, natomiast inni studenci nabawili się kontuzji podczas ucieczki z okien, które były usytuowana około 3 metrów od ziemi. Na ten moment nie podano szczegółowych informacji na temat rannych.

Do pobliskich szpitali trafiło również siedem osób, które są ciężko ranne. Do jednego z nich trafił zamachowiec. Został on postrzelony przez jednego z funkcjonariuszy policji, gdy ten strzelił do policjanta. Zdaniem portalu 59.ru, sprawca znajduje się na oddziale intensywnej terapii.

Sprawca zabarykadował się w jednej z sal i został ranny podczas zatrzymania. Media podały, że jest nim 18-letni student Timur Bekmansurow. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że młody mężczyzna jest wyznania islamskiego. Nie jest też pewne, czy ma to jakikolwiek związek z zamachem.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Sprawca ostrzegał przed nadchodzącym atakiem

Zamachowiec postanowił na krótko przed rozpoczęciem rzezi na niewinnych ludziach zamieścić krótki post na swoim profilu w mediach społecznościowych. Informował w nim, że wkrótce w na permskiej uczelni rozpocznie strzelaninę. Obecnie komentarz został zablokowany.

Natomiast na rosyjskim komunikatorze Telegram, pojawiły się informacje o tym, że działania Bekmansurowa nie są aktem terrorystycznym. Jednakże deklaracje takie składał sam zamachowiec, co mija się z wiarygodnością intencji i stanem faktycznym, gdzie rzeczywiście doszło do zamachu o podłożu terrorystycznym.

W mediach społecznościowych pojawił się również fragment nagrania z uniwersyteckiego monitoringu. Widać na nim moment, gdy sprawca strzelił w ochroniarza. Ten usiłował się ostatkiem sił schronić za ścianą przy wejściu, lecz napastnik bez żadnych skrupułów dobił niewinnego ochroniarza.

Na wieść o zamachu na uczelni w Permie w imieniu rosyjskiego rządu na miejsce udali się: minister zdrowia Michaił Muraszko oraz minister nauki Walerij Falkow.

polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY