- Każdego roku demonstracje odbywały się jednocześnie w 140 polskich miastach.
- W tym roku zmieniono jednak formułę ze względu na obowiązujące ograniczenia związane z pandemią.
- Z tego względu organizatorzy zdecydowali, że to właśnie w Warszawie odbędzie się jedno, ogólnopolskie zgromadzenie.
- Zobacz także: Raport Patryka Jakiego. Ile Polskę kosztuje obecność w UE? Szacunki rozbieżne z wyliczeniami MF
Walka o podstawowe prawo naturalne
W niedzielę 19 września ulicami Warszawy przeszedł XVI już Marsz Życia i Rodziny. Punktualnie o godzinie 11:30 uczestnicy marszu wyruszyli z Placu Zamkowego. Rano z organizatorami marszu spotkał się prezydent RP Andrzej Duda.
– Przedstawiliśmy mu swoje postulaty, oczekiwania związane z koniecznością obrony życia i rodziny
– powiedział prezes Centrum Zdrowia i Rodziny Paweł Ozdoba.
Paweł Ozdoba zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie “pojawiają się różnego rodzaju inicjatywy społeczne, polityczne, które uderzają w rodzinę, w instytucję małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety”. Jako przykład wskazał ostatnią rezolucję Parlamentu Europejskiego. Jak ocenił – “prowadzi de facto do zmuszenia krajów członkowskich UE, aby te przyjęty odpowiednie rozwiązania mające na celu zalegalizowanie tzw. małżeństw homoseksualnych”.
Tegoroczny marsz odbył się pod hasłem “Tato – bądź, prowadź, chroń”. Był on m.in. dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – obrońcy godności ludzkiego życia i wartości małżeństwa i rodziny.
-Chcemy zamanifestować nasze przywiązanie do postaw prorodzinnych oraz do wartości pro life, jak też podziękować Bogu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkiego obrońcy godności człowieka, ludzkiego życia i rodziny
-zaznaczył Ozdoba
Z myślą o przyszłości Ojczyzny
Organizatorzy demonstracji szacują liczbę uczestników marszu na około 5 tysięcy osób. Narodowy Marsz dla Życia każdego roku przyciąga tysiące osób, które pod wspólnymi sztandarami pokazują chęć walki o każde życie ludzkie na tym świecie. Prezes Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości”, Robert Bąkiewicz podkreślił, że uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny zebrali się po to, „żeby chronić polskie dzieci, żeby dać im prawo do tego, że mogą się urodzić”.
– Jedyną przyszłością naszej Ojczyzny, jedyną nadzieją naszej Ojczyzny jest tylko cywilizacja życia. Wszyscy, szczególnie mężczyźni w kontekście hasła tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny, powinniśmy być odpowiedzialni, powinniśmy brać ciężar na własne plecy, powinniśmy dbać o własne dzieci, o własne żony, o własne rodziny. Wszyscy o to będziemy walczyć, o wszystkie te prawa i będziemy walczyć, dopóki wszyscy w końcu nie staniemy razem na czele z naszymi władzami i nie powiemy, że jesteśmy dumni, że żyjemy w narodzie, który daje prawo do życia
-powiedział Robert Bąkiewicz, prezes Marszu Niepodległości
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Dr Bawer Aondo-Akaa w czasie XVI Marszu dla Życia i Rodziny nawiązał z kolei do działań Unii Europejskiej w relacji do Polski i Polaków.
– Widzimy, jak Unia Europejska nas atakuje za naszą tożsamość, za to, że my – Polacy umiłowaliśmy rodzinę. Rodzinę normalną, rodzinę zdrową. W naszym parlamencie obecnie jest projekt obywatelski pt.”Tak dla rodziny, nie dla gender.” Myślę, że bł. ks. kard. Stefan Wyszyński chciałby, abyśmy wszyscy realnie się zatroszczyli o naszą Polskę. Jestem zaszczycony, że mogę tutaj z Państwem być. Wszyscy walczmy o naszą Polskę i o godność wszystkich rodzin
– zaznaczył dr Aondo-Akaa
Marsz zakończy się mszą św. o godz. 13.00 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła m.in. także Konferencja Episkopatu Polski, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.
radiomaryja