Zmarł dr Jerzy Targalski. Znany historyk miał zaledwie 69 lat

Dodano   7
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zmarł ceniony historyk dr Jerzy Targalski

W wieku 69 lat zmarł dr Jerzy Targalski / fot. Twitter

Historyk, publicysta, autor książek, a także stały komentator Polskiego Radia 24 dr Jerzy Targalski zmarł po walce z chorobą. O jego śmierci poinformowała red. Dorota Kania na Twitterze. W okresie komunistycznego PRL działała w antykomunistycznej opozycja, a także współpracował z Komitetem Obrony Robotników.
  • Dzisiaj nad ranem zmarł w wieku 69 lat znany i ceniony history i doktor nauk humanistycznych Jerzy Targalski
  • Od kilku dni przebywał w szpitalu, znajdując siew ciężkim stanie
  • W okresie PRL działał w antykomunistycznej opozycji oraz współpracował z Komitetem Obrony Robotników
  • W ostatnich latach swojego życia publikował m.in. na portalu niezalezna.pl, był stałym komentatorem Polskiego Radia 24, a także wiceprezesem Polskiego Radia
  • Zobacz także: Kania atakuje Pospieszalskiego. “W latach 80. wyjeżdżał na koncerty do Moskwy”

Kilka dni temu dr Jerzy Targalski trafił do szpitala w ciężkim stanie o czym informowała Dorota Kania. Dzisiaj nad ranem współautorka książki “Resortowe dzieci” poinformowała o śmierci cenionego historyka. Zmarł on mając zaledwie 69 lat.

Człowiek od różnych specjalizacji

Za swojego życia był doktorem nauk humanistycznych, historykiem, orientalistą, politologiem, wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim, a także szefem jednostki analitycznej Akademii Sztuki Wojennej. Publikował również na portalu niezalezna.pl, był stałym komentatorem w Polskim Radiu 24 oraz był wiceprezesem Polskiego Radia.

W okresie PRL działał w opozycji antykomunistycznej, współpracował z Komitetem Obrony Robotników i wydawał szereg podziemnych czasopism, współpracował także z paryską “Kulturą” oraz Radiem Wolna Europa.

Naukowo Jerzy Targalski zajmował się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne.

W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, a w grudniu 2020 r.  przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Swoje kondolencje złożył już m.in. Sławomir Cenckiewicz, również ceniony historyk. Uważał ś.p. dr Targalskiego za swojego mentora w sprawach historycznych, dzięki któremu poznał wiele spraw.

Uwielbiałem go, ale przede wszystkim tyle mu zawdzięczam! Pierwszy człowiek który powiedział mi o Truście, Golicynie i piętrowych operacjach dezinformacyjnych Sowietów! Nauczyciel! Wyjątkowy. Jedyny taki… Żegnaj!

– napisał dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i członek kolegium IPN.

polskieradio24.pl, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY