Głosowanie nad wotum nieufności dla Grzegorza Pudy. Sejm odrzucił wniosek

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU

WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU / Fot. PAP/Piotr Nowak

Koalicja rządowa obroniła szefa resortu rolnictwa. Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Grzegorza Pudy.

Za wyrażeniem wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy opowiedziało się 214 posłów. Z kolei 233 osób było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna potrzebna do odwołania ministra wynosiła 231 głosów.

W PiS panowała ścisła dyscyplina. Przeciw wnioskowi zagłosowało wszystkich 227 posłów z tego klubu oraz trzech posłów Kukiz’15 (Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Żuk), dwóch posłów niezależnych (Zbigniew Ajchler, Łukasz Mejza) oraz Katarzyna Piekarska z KO.

W ławach opozycyjnych niemal wszyscy głosowali za odwołaniem ministra, ale nieobecnych było 11 posłów. Od głosu wstrzymała się Monika Pawłowska z Porozumienia i Zbigniew Girzyński z koła Polskie Sprawy.

Wotum nieufności ministra Pudy

Wniosek o odwołanie ministra rolnictwa w sierpniu złożył klub PSL. Podpisali się pod nim także posłowie Lewicy. Ludowcy podkreślili, że odkąd Grzegorz Puda został w październiku ubiegłego roku ministrem, “nie przygotowuje projektów legislacyjnych, nie prowadzi dialogu z rolnikami i z organizacjami rolniczymi”.

“Bogu dzięki nie rządziliśmy z jedną partią – z PiS. I nie planujemy” – oświadczył w debacie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak podkreślił, to jest wotum nieufności nie tylko wobec ministra, którego tak naprawdę nie ma, ale wobec całej strategii PiS wobec rolnictwa. Wymienił, że nie ma Holdingu Spożywczego, ceny w sklepach rosną, ogniska ASF cały czas występują i codziennie upadają dziesiątki gospodarstw hodujących trzodę chlewną.

Marcin Kulasek z Lewicy tłumaczył, że Grzegorz Puda przyszedł do resortu rolnictwa, aby poprawić pozycję PiS wśród rolników po tzw. piątce dla zwierząt.


“To się nie udało; wieś płonie gniewem” – mówił.

Zarzucił ministerstwu, że w niedostateczny sposób pomaga finansowo rolnikom, którzy muszą walczyć z zarazami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Puda krytykuje opozycję

Grzegorz Puda zarzucił opozycji, że czerpie wiadomości ze zmanipulowanych doniesień prasowych. Minister przywołał przykład konferencji, na której premier jak i on sam wizytowali gospodarstwo, w którym miały znajdować się wypożyczone maszyny rolnicze. Przekonywał, że należały “w większości” do właściciela gospodarstwa, a ten utrzymuje się także z wynajmu maszyn rolniczych.

Przypomnijmy: Rolnik w rozmowie z WP.pl przyznał, że park maszynowy widoczny za plecami polityków nie należał do niego. Jak sam stwierdził, tylko “wypożyczył gospodarstwo”, a jego sprzęt został “schowany”.

Puda zapewnił w swoim wystąpieniu, że rząd spełnia postulaty rolników i organizacji rolniczych. Mówił też o “rekordowym wzroście wydatków na rolnictwo, na rozwój wsi, na rynki rolne, na rybołówstwo, na KRUS”.

Bezpośrednio zwrócił się do Władysława Kosiniaka-Kamysza.

“Ostatnio o interesy walczy na Twitterze, a rolników widuje tylko na YouTube. Panie prezesie, w domu może pan jest odważny jak tygrysek, ale w polityce okazał pan się zwykłym strachliwym prosiaczkiem” – powiedział, nawiązując do wypowiedzi żony lidera PSL z ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej.

Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest absolwentem krakowskiej Akademii Rolniczej. Obronił dyplom magistra inżyniera w zakresie zootechniki. Po skończeniu studiów, w 2006 r. wygrał wybory do Rady Miasta w Bielsku-Białej, w której łącznie zasiadał przez dwie kadencje, a po rozpoczęciu trzeciej uzyskał w 2015 r. mandat poselski, startując z ósmego miejsca na liście PiS w okręgu bielskim.

W lipcu 2019 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju przez premiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei we wrześniu ubiegłego roku objął ministerstwo rolnictwa.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY