Pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Biden ogłosił szczegóły

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
USA BIDEN NATIONAL SECURITY

USA BIDEN NATIONAL SECURITY / PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia tworzą nowy strategiczny pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.
  • Powołanie nowego paktu ogłosił prezydent Joe Biden podczas wideokonferencji w Białym Domu.
  • Jednym z pierwszych kroków, jakie zostaną podjęte w ramach paktu, jest udostępnienie przez USA Australii technologii, umożliwiającej produkcje łodzi podwodnej o napędzie atomowym. 
  • Krytycznie do zapowiedzianej współpracy odniósł się rzecznik ambasady Chin w Waszyngtonie. Liu Pengyu stwierdził, że kraje te nie powinny tworzyć wybiórczych grup wymierzonych lub godzących w interesy stron trzecich.
  • Zobacz także: Papież Franciszek: Małżeństwo to sakrament, który zawierają kobieta i mężczyzna

Prezydent Joe Biden ogłosił pakt bezpieczeństwa AUKUS podczas wideokonferencji w Białym Domu. W wydarzeniu wirtualnie wzięli udział przywódcy Wielkiej Brytanii Boris Johnson i Australii Scott Morrison.

“Dziś podejmujemy kolejny historyczny krok, by pogłębić i sformalizować współpracę pomiędzy naszymi trzema krajami, ponieważ wszyscy uważamy za kluczowe pokój i stabilizację w regionie Indo-Pacyfiku w długiej perspektywie” – mówił amerykański prezydent.

Joe Biden dodał, że celem nowego paktu jest utrzymanie wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku.

Jednym z pierwszych kroków, jakie zostaną podjęte w ramach paktu, jest udostępnienie przez USA Australii technologii, umożliwiającej produkcje łodzi podwodnej o napędzie atomowym. Scott Morrison zapewnił jednak, że Australia nie dąży do wejścia w posiadanie broni nuklearnej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Pakt bezpieczeństwa budzi kontrowersje innych państw

Współpraca doprowadzi do zakończenia prób wymiany liczącej ponad 20 lat australijskiej floty okrętów typu Collins o napędzie konwencjonalnym we współpracy z francuską stocznią Naval Group. Wartość inwestycji szacowano na 40 miliardów dolarów. Dotychczas Australia nie dysponowała okrętami podwodnymi o napędzie atomowym. Krytycznie o planach Australii wypowiedziała się Nowa Zelandia.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że decyzja o pozyskaniu nowej technologii jest dla Australii doniosła. Ocenił, że dzięki niej świat stanie się bezpieczniejszy. Podkreślił też, że Australia jest dla Wielkiej Brytanii naturalnym partnerem w kwestii obronności.

Krytycznie do zapowiedzianej współpracy odniósł się rzecznik ambasady Chin w Waszyngtonie. Liu Pengyu stwierdził, że kraje te nie powinny tworzyć wybiórczych grup wymierzonych lub godzących w interesy stron trzecich. W szczególności powinny – jak to określił – „otrząsnąć się ze swojej zimnowojennej mentalności oraz swoich ideologicznych uprzedzeń”.

Podczas telekonferencji w Waszyngtonie wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu zapowiedział też zacieśnienie współpracy USA z Japonią, Koreą Południową, Filipinami, Indonezją, Wietnamem i Indiami.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY