Opozycja rozmawiała nt. zmian w regulaminie Sejmu. W spotkaniu uczestniczył Paweł Kukiz

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
WARSZAWA POSIEDZENIE SEJMU

Posłowie podczas posiedzenia Sejmu. / Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Paweł Kukiz wziął udział we wtorkowym spotkaniu poświęconym zmianom w regulaminie Sejmu. Opozycja zamierza w najbliższym czasie przedstawić propozycję, która pozwoli klubom i kołom niebędącym w rządzie na większe prawa w polskim parlamencie.
  • Senator Polskiego Stronnictwa Ludowego, Kazimierz Michał Ujazdowski przedstawił projekt zmian w regulaminie Sejmu.
  • Wszystkie kluby i koła opozycji spotkały się dzisiaj na rozmowach w sprawie ustalenia i uzgodnienia ostatnich poprawek w ustawie.
  • Na spotkaniu opozycji pojawił się również Paweł Kukiz, któremu spodobała się propozycja senatora Ujazdowskiego.
  • Paweł Kukiz dał do zrozumienia, że opozycja nie może obawiać się o większość dla tej ustawy, gdyż Prawo i Sprawiedliwość niekoniecznie musi ją zablokować.
  • Przypomniał również, że z Jarosławem Kaczyńskim zawarł porozumienie ws. kilku kluczowych ustaw, a nie ścisłą koalicję.
  • Zobacz także: Europarlament przyjął niebezpieczną rezolucję! Homopropaganda w natarciu

Dziennikarze portalu onet.pl doszli do informacji na temat uczestnictwa Pawła Kukiza na spotkaniu opozycji poświęconym propozycjom zmian w regulaminie Sejmu. Autorem projektu jest związany obecnie z Polskim Stronnictwem Ludowym, senator Kazimierz Michał Ujazdowski.

Jest to wyraźny sygnał wysłany w stronę prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, że muzyk nie odcina się całkowicie od opozycji i z nią również szuka porozumienia do przeforsowania swoich postulatów.

Ciekawe propozycje opozycji

Na spotkanie przyszli przedstawiciele wszystkich klubów i kół parlamentarnych. Nie było przedstawiciela PiS. Prawie wszyscy wstępnie poparli zmiany. Koalicja Obywatelska również, jednak swój sceptycyzm wyraził przedstawiciel KO, Zbigniew Konwiński

– podaje portal onet.pl

Propozycja zakłada m.in. wprowadzenia debaty na wzór brytyjski, polegającej na możliwości zadawania krótkich pytań premierowi i ministrom tylko przez posłów opozycji.

Kluby i koła opozycyjne nabędą prawa do uczestnictwa w debacie (dlatego kluby i koła w specjalnych oświadczeniach zadeklarują swój stosunek do rządu). Formuła 5-minutowych odpowiedzi na 5-minutowe pytania uniemożliwi uchylanie się przedstawicieli władzy od wypowiedzi w ważnych społecznie kwestiach i zagwarantuje równe możliwości rządu i opozycji

– czytamy w projekcie zmian regulaminowych Sejmu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Autor projektu Kazimierz Michał Ujazdowski wyjaśnia, że oprócz większej ilości czasu przy mównicy dla klubów i porozumienia kół opozycji, mieli prawo do samodzielnego wprowadzania zmian do porządku obrad Sejmu.

Przez ostatnie 6 lat dyskusja nad zmianami regulaminu kończyła się tym, że byliśmy tak naprawdę dokręcani. Boję się, że PiS ostatecznie wysunie kilka poprawek i uchwali je odpowiednią większością.

– zauważył poseł KO, Zbigniew Konwiński.

Innego zdania jest Paweł Kukiz, który stwierdził, że PiS niekoniecznie będzie zdolne do zablokowania propozycji opozycji.

Nie rozumiem tego założenia, że PiS jest w stanie wszystko przegłosować. Czy wy rzeczywiście nie zauważacie, że PiS nie jest w stanie przegłosować wszystkiego? Czy to jest element jakiejś gry politycznej z waszej strony?

– powiedział lider Kukiz’15.

Samodzielność Kukiza

W sprawie zaproponowanego przez senatora PSL projektu zmian w regulaminie Sejmu, lider koła Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia stwierdził, że ustalone na spotkaniu założenia musi przedstawić pozostałym członkom koła poselskiego. Przypomniał również, że nie zawierał z PiS-em ścisłej koalicji, a wyłącznie porozumienie w kwestii kluczowych dla siebie ustaw.

Jeszcze muszę porozmawiać z członkami koła. Każda idea, która służy demokratyzacji państwa, jest dobrą ideą. Ja z Prawem i Sprawiedliwością zawierałem umowę na konkretne ustawy i konkretne sprawy i nie było tam mowy o regulaminie Sejmu. Jeśli mi się ten projekt będzie podobał, to za nim zagłosuję.

– zapowiedział Kukiz.

dorzeczy.pl, onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY