Mentzen o Polskim Ładzie: “Najbardziej ucierpi klasa średnia”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen / Fot. Twitter/@SlawomirMentzen

Polityk Konfederacji, dr Sławomir Mentzen w wywiadzie dla Rzeczpospolitej, stwierdził, że Polski Ład uderzy najbardziej w klasę średnią. Przyznał, że osoby najbiedniejsze oraz najbogatsze to najbardziej uprzywilejowane grupy ludzi w myśl propozycji Prawa i Sprawiedliwości.
  • Za sprawą Europejskiego Funduszu Odbudowy polski rząd musiał stworzyć krajowy program, który nazwano Polski Ład.
  • Prawo i Sprawiedliwość, które w ostatnich latach dzięki swojej władzy podniosło oraz stworzyło nowe podatki, teraz obiecuje odmienne postulaty.
  • Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w najbliższym czasie zostanie podwyższona kwota wolna od podatku do 30 tysięcy złotych.
  • Podniesiony zostanie również drugi próg podatkowy do 120 tysięcy złotych, co łącznie ma objąć blisko 18 milionów Polaków.
  • Polityk Konfederacji SŁawomir Mentzen przyznał, że spore grono Polaków pozytywnie odczuje skutki zapowiadanych zmian, szczególnie osoby biedne oraz najbogatsze.
  • Wskazał on jednakże, że w całym przedsięwzięciu ucierpi najbardziej klasa średnia.
  • Zobacz także: Ludzie Morawieckiego w spółkach Skarbu Państwa. Sprawdź, ile stanowisk obsadził premier

W ostatnich latach rząd Prawa i Sprawiedliwości zajmuje się głównie podnoszeniem i wprowadzaniem nowych podatków, które mają pokryć nadmuchane do granic możliwości programy socjalne. Za sprawą Polskiego Ładu, premier Mateusz Morawiecki obiecuje podwyższyć kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podnieść drugi próg podatkowy do 120 tysięcy złotych. Według rządowych wyliczeń, dzięki tym dwóm postulatom w kieszeniach 90 procent podatników zostanie w portfelu więcej funduszy.

Dodatkowo od przyszłego roku Ministerstwo Finansów wdroży modyfikację w ubezpieczeniach zdrowotnych. Osoby rozliczające się podatkiem ryczałtowym, liniowym, czy też poprzez kartę podatkową zapłacą składkę na poziomie 4,9 procent natomiast pozostali jak dotychczas 9 procent.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Klasa średnia do utylizacji?

Z naczelnym programem ekipy rządzącej postanowił się rozprawić Sławomir Mentzen z Konfederacji. Jako doradca podatkowy znakomicie wyczuwa obecne bolączki tworzone przez rząd PiS. W wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” powiedział, że zmiany uderzą najmocniej w klasę średnią, która stanowi na tę chwilę szeroki wachlarz społeczeństwa. To głównie dzięki niej zasilany jest budżet polskiego państwa.

Najbardziej poszkodowaną grupą w tym programie będzie klasa średnia: specjaliści, mali przedsiębiorcy, eksperci. Skorzystają osoby najmniej zarabiające, choć niewiele. Co najciekawsze zyskają też osoby najlepiej zarabiające, mam na myśli milionerów. Cała reforma jest obliczona, by dofinansować emerytów, ponieważ to emeryci stanowią największą bazę PiS-u

– zauważył wiceprezes partii KORWiN.

Zdaniem Mentzena, PiS popełnił poważne błędy podczas promocji swojego programu i w efekcie wyszło na to, że, choć wiele osób może skorzystać na Polskim Ładzie, to z badań opinii publicznej wynika, że większość Polaków jest przekonana, że straci na tych zmianach.

Okazuje się, że osób, które zyskają na tych zmianach podatkowych – licząc złotówkami – jest całkiem dużo. Ale jeżeli patrzymy na badania opinii publicznej i sondaże, to okazuje się, że większość Polaków jest przekonana, że straci na tych zmianach. PiS zachował się nieudolnie, zrobił obniżkę podatków dla naprawdę wielu ludzi, która została społecznie odebrana jako podwyżka podatków prawie dla wszystkich

– dodał doktor ekonomii.

rzeczpospolita.pl, dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY