Francja wprowadza darmową antykoncepcje dla kobiet do 25 lat

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Pigułki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne / fot. Canva

We Francji od 1 stycznia kobiety poniżej 25 roku życia będą mogły nieodpłatnie korzystać ze środków antykoncepcyjnych. Program będzie kosztować 21 mln euro rocznie.
  • We Francji od 2013 roku bezpłatna antykoncepcja jest dostępna dla dziewcząt w wieku 15-18 lat, a od 2020 roku również dla młodszych. 
  • Od 1 stycznia kobiety do 25 lat będą mogły korzystać z konsultacji lekarskich, badań oraz nieodpłatnie otrzymywać zapisane środki antykoncepcyjne. 
  • Minister zdrowia Olivier Veran: Obserwujemy spadek stosowania antykoncepcji wśród niektórych młodych kobiet, jego przyczyną są głównie bariery finansowe.
  • Zobacz także: Małopolska deklaracja anty-LGBT. Zostaną naniesione poprawki

Francja wprowadza darmową antykoncepcje dla kobiet do 25 lat

W 2013 roku francuski rząd postanowił wprowadzić bezpłatną antykoncepcję dla kobiet poniżej 18. roku życia. Od zeszłego roku sięgać po nią mogą także młodsze nastolatki. Teraz Francja wprowadza darmową antykoncepcje dla kobiet do 25 lat.

– Obserwujemy spadek stosowania antykoncepcji wśród niektórych młodych kobiety, jego przyczyną są głównie bariery finansowe (…) to nieakceptowalne, że kobiety nie mogą się chronić, nie mogą mieć dostępu do antykoncepcji, jeżeli chcą się na nią zdecydować, ponieważ jest zbyt droga

– tłumaczył minister zdrowia Olivier Veran.

Od 1 stycznia dostępne będą również bezpłatne konsultacje lekarskie dla kobiet w tej grupie wiekowej, związane z zapobieganiem przed zajściem w niechcianą ciążę.

Piotr Guzdek ze Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka wskazał, że ta decyzja będzie niosła za sobą szereg konsekwencji. Wśród nich obniżenie inicjacji seksualnej i wzrost liczby chorób przenoszonych drogą płciową.

– Francja zwiększy liczbę aborcji wykonywanych z racji nieumiejętności stosowania antykoncepcji hormonalnej i jej zawodności, a ponadto trzeba mieć świadomość tego, że antykoncepcja hormonalna ma wpisane działanie wczesnoporonne, a więc aborcję farmakologiczną na wczesnych etapach rozwoju prenatalnego

– powiedział Piotr Guzdek.

Dodał, że kobiety w starszym wieku, które stosowały antykoncepcję hormonalną niejednokrotnie borykają się z trudnościami z poczęciem dziecka.

– Ministerstwo nie oferuje leczenia niepłodności, ale metody zapłodnienia pozaustrojowego, które z leczeniem niepłodności nie mają nic wspólnego

– powiedział Guzdek.

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY