Franciszek nakłania księży do krótszych kazań. “10 minut wystarczy na wytłumaczenie Ewangelii”

Dodano   4
  LoadingDodaj do ulubionych!
Papoież Franciszek podczas wizyty na Słowacji.

Papoież Franciszek podczas wizyty na Słowacji. / Fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Franciszek w przemówieniu do słowackiego duchowieństwa powiedział, że kazanie nie może trwać dłużej niż 10 minut. Swoją opinię argumentował tym, że wierni już po nawet ośmiu minutach tracą zainteresowanie słowami głoszonymi z ambony kościelnej.
  • Podczas wizyty na Słowacji, Papież Franciszek zahaczył o temat wydłużanych sztucznie kazań, które jego zdaniem prowadzą do zanikania sedna danych czytań z Pisma Świętego.
  • Skarcił on kapłanów, którzy potrafią przez kilkadziesiąt minut opowiadać na homiliach przeróżne rzeczy, szczególnie te niezwiązane z niedzielnym Słowem Bożym.
  • Zwrócił on na aspekt tzw. usypiania wiernych długimi kazaniami i zauważył, że maksymalnie 10 minut wystarczy, aby wytłumaczyć dane czytania.
  • Podobną opinię wyraził ojciec jezuita Dominik Dubiel, który stwierdził, że kapłanom wystarczy nawet 3 minuty na wygłoszenie homilii.
  • Zobacz także: Franciszek: “Duchowa światowość gorsza od papieży z konkubinami”

W trakcie swojej wizyty na Słowacji, Papież Franciszek przemówił do słowackich duchownych. W pewnym momencie odszedł jednak od przygotowanego wcześniej tekstu. Opowiedział o o liście przekazanym przez jednego z biskupów, który narzekał na sposób działania pewnego nucjusza apostolskiego.

Byliśmy 400 lat pod okupacją Turków, 50 lat w komunizmie, ale siedem lat z tym nuncjuszem to było coś gorszego

– cytował Franciszek.

W żartobliwy sposób zwrócił on uwagę duchownym na wydłużone kazania. Skrytykował on 50 minutowe homilie z komentarzami, których zwyczajni ludzie nie rozumieją. Pouczył on nie tylko słowackich kapłanów, aby wygłaszać krótkie, dziesięciominutowe kazania, gdyż jak zauważył już po ośmiu wierni tracą czujność do wypowiadanych z ambony słów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Podobną opinię wyraził współbrat Ojca Świętego, jezuita Dominik Dubiel. Stwierdził on nawet, że niektóre czytania z dnia da się wytłumaczyć nawet w 3 minuty.

Przekaz czytań z dnia można spokojnie wyrazić w minutę. W 3 minuty można to zrobić w bogatszej formie. Jeśli ktoś nie jest w stanie powiedzieć homilii w mniej, niż 10 minut, to – wybaczcie – prawdopodobnie nie rozumie nie tylko sensu liturgii, ale też tego, co mówi słowo z dnia.

– napisał jezuita.

deon.pl

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY