Możliwy kolejny protest grupy zawodowej. Policjanci jutro podejmą decyzję

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
policja

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W poniedziałek związkowcy służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji wzięli udział w spotkaniu ze stroną rządową. Chodziło o spełnienie ich postulatów z 2018 roku. Policyjne związki zapowiadały protest w przypadku braku porozumienia. 14 września zapadnie decyzja w tej sprawie.
  • Zarząd Główny NSZZ Policjantów zwołał w piątek pilne zebranie. Jeśli rządzący nie spełnią zobowiązań, mundurowi rozpoczną strajk.
  • Rząd proponuje, aby w 2022 r. wszyscy mundurowi dostali średnio 200 zł podwyżki. Oprócz tego funkcjonariusze mają dostać po ok. 270 zł waloryzacji.
  • Policjanci podkreślają, że ich „postulaty są nie tylko finansowe”. 
  • Zobacz także: Projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu. Sejm zajmie się nowymi przepisami

Jak informuje RMF FM, rozmowy zakończyły się fiaskiem.

– Na jutro zwołano nadzwyczajne posiedzenie zarządu głównego NSZZ Policjantów, na którym ma być dopinana kwestia protestu – między innymi chodzi o ustalenie formy wyrażania sprzeciwu

– informuje RMF FM.

Na posiedzeniu ma pojawić się również wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Nie wiadomo, czy przybędzie z jakąś propozycją tylko dla policjantów, by odwieść ich od planów protestu.

Propozycje rządzących

Po poniedziałkowym spotkaniu, strona rządowa w specjalnym oświadczeniu, zobowiązała się w najbliższych czterech latach przeznaczyć ponad 10 miliardów złotych na modernizację służb mundurowych.

Strona rządowa zaproponowała również, aby w 2022 r. wszyscy mundurowi dostali średnio 200 zł podwyżki. Oprócz tego funkcjonariusze mają dostać po ok. 270 zł waloryzacji. Natomiast od kolejnego roku pensja znów mają iść w górę o 209 zł.

– Strona związkowa w trakcie dyskusji, odnosząc się do propozycji MSWiA, zawnioskowała o zwiększenie kwot podwyżki uposażeń. Postanowiono, iż uzgodnienie w tym zakresie będzie przedmiotem kolejnego spotkania, które zaplanowano na 20 września

– można przeczytać w komunikacie.

Propozycje niższe, niż w umowie

Dziś rządowe propozycje finansowe były wciąż nie do przyjęcia dla związkowców. Były niższe, niż zapisano w umowie. Mundurowi mówią RMF FM, że „nieznacznie, ale niższe”.

W wydanym oświadczeniu uczestnicy „Wielkiego Protestu Mundurowych 2021” podkreślili, że ich „postulaty są nie tylko finansowe”. 

– Widzimy bardzo dużo bolączek naszej formacji i chodzi o jej naprawę

– napisali.

Mundurowi żądają podwyżek, zmiany warunków pracy i gruntownej modernizacji ich służby.

rmf24.pl, natemat.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY