Morawiecki nie spotka się z protestującymi medykami. „Do czasu urealnienia postulatów”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Adam Warżawa Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Z informacji PAP z otoczenia rządu, do czasu urealnienia postulatów, premier Mateusz Morawiecki nie spotka się z protestującymi medykami.
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek, że prezes Rady Ministrów nie będzie uczestniczył w rozmowach z Komitetem Protestacyjno-Strajkowym we wtorek, 14 września.
  • Minister zdrowia: To nie jest jeszcze moment, w którym powinien uczestniczyć premier Morawiecki.
  • Osoba z otoczenia Mateusza Morawieckiego powiedziała PAP, że postulaty przedstawione przez medyków są nierealne i jest to raczej próba nacisku.
  • Zobacz także: Powołano nowego wiceministra zdrowia. Zajmie się dialogiem społecznym

Premier Mateusz Morawiecki nie spotka się z protestującymi medykami do czasu urealnienia postulatów. W poniedziałek nieobecność premiera na spotkaniu z medykami potwierdził też minister zdrowia Adam Niedzielski.

– To nie jest jeszcze moment, w którym powinien uczestniczyć premier Morawiecki. Na tę chwilę ja prowadzę ten dialog, mam wszystkie upoważnienia do tego, żeby jako minister konstytucyjny prowadzić dialog z grupami społecznymi pracującymi w sektorze medycznym 

– przekazał Niedzielski. 

Osoba z otoczenia Mateusza Morawieckiego powiedziała PAP, że postulaty przedstawione przez medyków są nierealne i jest to raczej próba nacisku. Dopóki nie zostaną urealnione, premier nie spotka się z protestującymi.

Morawiecki nie spotka się z protestującymi medykami

W związku z tym, że premier nie spotkał się z medykami w ubiegły weekend, w sobotę w Warszawie odbył się ogólnopolski protest przedstawicieli zawodów medycznych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia przedstawił osiem postulatów, obejmujących m.in.: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki; zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.

Postulaty medyków „nierealne”

Ministerstwo Zdrowia szacuje, że na spełnienie żądań medyków potrzeba będzie łącznie 26,5 mld złotych w tym roku, a w przyszłym aż 104,7 mld. Niedzielski zaznaczył, że nie uda się zdobyć ponad 100 mld zł, kiedy budżet na całą służbę zdrowia wynosi 120 mld.

– Można użyć tego rodzaju porównania, że tutaj zostało sformułowane oczekiwanie, że już jutro musimy odpalić rakietę i polecieć na Marsa. To jest po prostu nierealne

– skomentował szef resortu zdrowia.

onet.pl, rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY