- Medaliści tegorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio oraz ich trenerzy otrzymali odznakę „Za Zasługi dla Sportu”.
- Gliński: Dzięki Państwa sukcesom, możemy mówić, że o ponad 200 mln zł więcej wpłynie z budżetu do MKDNiS na kolejne programy sportowe.
- Jak podkreślił, sukcesy „Biało-Czerwonych” pozytywnie wpłyną na rozwój zawodowego i masowego sportu w Polsce.
- Zobacz także: KRRiT podzielona ws. zgody na nadawanie dla TVN24. Holenderska koncesja nie wystarczy?
W stołecznym Zamku Królewskim medaliści tegorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio oraz ich trenerzy otrzymali odznakę „Za Zasługi dla Sportu”.
– Odznaczenie „Za Zasługi dla Sportu” jest najwyższym odznaczeniem resortowym
– powiedział Piotr Gliński na uroczystości w Warszawie.
Dotychczas w ten sposób można było uhonorować tylko trenerów i inne osoby wyróżniające się działalnością sportową, ale nie samych zawodników, jednak to zmieniło niedawne rozporządzenie ministerstwa.
– Rozszerzyliśmy grupę osób o czynnych sportowców. Oni też powinni jeszcze w czasie kariery, kiedy na to zasługują, takie odznaczenia otrzymywać. Rodzina olimpijska i paraolimpijska to jedna rodzina. Integracja jest naturalna i bardzo się z tego wszyscy cieszymy
– powiedział Gliński.
Zwiększenie wsparcia państwa dla sportu
Jak podkreślił, igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie przyniosły Polsce sukcesy, a dzięki nim możliwe jest zwiększenie wsparcia państwa dla sportu.
– Dzięki Państwa sukcesom, możemy mówić, że o ponad 200 mln zł więcej wpłynie z budżetu do MKDNiS na kolejne programy sportowe. Powstaną co najmniej cztery nowe programy, a te działania, które już zostały zainicjowane, będą rozwijane. Gdyby nie Państwa sukcesy sportowe, z pewnością byłoby to trudniejsze
– powiedział wicepremier.
Jednocześnie zaznaczył, że sukcesy w sporcie przyczyniają się także na wzrost zainteresowania sportem masowym, sportem powszechnym.
– Cieszymy się, że coraz więcej Polaków ma kontakt z aktywnością ruchową
– dodał.
Odznakę „Za Zasługi dla Sportu” otrzymali w poniedziałek także m.in. prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga; prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, Andrzej Supron; wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Mieczysław Nowicki; była minister sportu, Danuta Dmowska-Andrzejuk; prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Adam Korol; członek zarządu PKOl, Ryszard Czarnecki; dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem, Piotr Małachowski, a także była siatkarka Małgorzata Glinka-Mogentale.
gov.pl, radiomaryja.pl